Finans

BMW’den E-spor İçin Büyük Kaynak

Ünlü alman otomobil devi BMW pazarlama payının büyük bir kısmını E-spor anlaşmalarına yatırma kararı aldı. Birden fazla E-spor anlaşmasını aynı anda duyurdu.

Alman otomobil devi BMW’nin E-spor sponsorluğu yaptığı takımlar;

  • Amerika Birleşik Devletleri’nden Cloud9
  • Çin Halk Cumhuriyeti’nden FunPlus Phoneix
  • Birleşik Krallık’tan (İngiltere) Fnatic
  • Almanya’dan G2 Esports
  • Güney Kore’den SK Telecom

5 farklı ülkenin en önemli E-spor kulüpleri ile yapılan sponsorluk anlaşması sonucu BMW şirketinin önümüzdeki yıllarda yeni pazarlama stratejisi hakkında önemli ipuçlarını da verilmiş oldu.

E-spor camiasında heyecan yaratan bu sponsorluk anlaşmaları, Dünya genelinde adını sıkça duyuran en önemli 5 E-spor takımı ile yaptığı anlaşmalar, E-sporseverleri oldukça heyecanlandırdı. Dünya genelinde adını sıklıkla duyduğumuz oyunlarda BMW markasının daha geniş bir kitleye yayılması sağlanacak.

BMW markası adı altında göreceğimiz çeşitli oyunlar;

  • League of Legends
  • DOTA 2
  • Fortnite
  • FIFA

Dünyanın en fazla kullanıcı sayısına sahip 4 oyun. Ayrıca yapılan sponsorluk anlaşması sonucunda E-spor sponsorluk değerleri yükselişe geçmiş durumda. BMW E-spor alanında bireysel oyuncular üzerinde sponsorluk anlaşmaları yaparak marka değerini ve ismini bu alanda göstermişti. Ayrıca sponsorluk anlaşmaları değerinin 7 rakamlı tutarlarda olduğu söyleniyor. Böylelikle E-spor camiasının sponsorluk anlaşmalarının milyon dolarlık tutarları tüm dünyada yeni bir pazarın olduğunu gösteriyor.

Travis Scott, Fortnite oyununda sanal konserler vererek dünya çapında 12 milyon insan tarafından izlenmişti. Sadece Fortnite oyun içinde de değil, aynı zamanda Youtube ve Twitch canlı yayınlarından da izlenerek çok büyük bir kitle tarafından takip edilmişti. Son yıllarda E-spor camiasının yaptığı etkinlikler ve sponsorluk anlaşmaları ile dünya üzerinden E-spor izleyici ve kullanıcı sayısı arttı.

BMW E-spor takımları için hem sosyal medya üzerinde hem de maçlara giderken kullanacakları araçlar üzerinde BMW amblemini kullanacak. Böylelikle genç oyuncular tarafından hem gözle görülür bir marka halinde olacak hem de ilerleyen zamanlarda alacakları araba konusunda BMW ilk plana çıkmış olacak. Böylelikle BMW’nin uzun soluklu bir yatırım yaptığını görmek mümkün.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı