Finans

ByteDance 3 Milyar Dolar Kar Etti

TikTok’un ana şirketi olan ByteDance, 2018 yılında elde ettiği 7.4 milyar dolar geliri 2019 yılında ikiye katlayarak 17 milyar dolar net gelir elde etti.

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre, TikTok’un ana şirketi olan ByteDance, 2019 yılında toplam 3 milyar dolar net kar elde etti. Toplamda 2019 yılında 17 milyar dolar gelire ulaşan şirket, 2018 yılında 7.4 milyar dolar elde etmiş ve geçen yılki geliri ikiye katlamış oldu. ByteDance’ın elde ettiği bu gelirle birlikte yapmak istediği halka arz talebinde aceleci davranmayacağı öngörülüyor. Analistlere göre ByteDance’ın halka arz edilmesinin 150 milyar dolar ve 180 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

TikTok geçtiğimiz haftalarda global bir istatistik paylaşırken, ByteDance dünyanın en değerli şirketleri arasında yer aldı. Böylelikle Silikon Vadisi’nde bulunan sosyal medya ağlarından daha fazla gelir elde ettiğini söyleyebiliriz. Twitter’ın net karı 1.47 milyar dolarken, Snapchat geçtiğimiz yıl kar yerine zararını paylaşmak zorunda kalmıştı. ByteDance elde edilen bu gelirlerle ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmazken, TikTok’un bu devasa yükselişi ABD merkezli sosyal medya ağları Facebook ve Twitter gibi şirketlere ciddi tehdit oldu.

COVID-19 salgını sebebiyle pek çok kişi TikTok’a akın etmişti. Ayrıca salgın sebebiyle toplamda 2 milyar kullanıcı barajını aşmış olan TikTok, salgının başlamasından bu güne kadar toplamda 315 milyon yeni indirme sayısına ulaştı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı