Trend

Chrome, macOS’ta Safari’den Daha fazla RAM kullanıyor

Google Chrome’un Windows işletim sistemlerinde bile daha fazla RAM kullanıldığı tartışılırken, Flotato’nun yaratıcısı Morten Just tarafından yapılan araştırmaya göre Google Chrome’un macOS’ta Ram kullanımını gözler önüne serdi.

Günümüz tarayıcılarının bilgisayarımızda işletim sistemi gibi çalıştığını hemen hemen bilmeyen kalmadı. Windows bilgisayarlara göre macOS işletim sistemli bilgisayarların daha stabil ve kararlı çalıştığı düşünülüyor. Ancak yapılan araştırmalar aslında uygulamaların macOS’u bile ne kadar yorabileceğini gözler önüne serdi.

Morten Just tarafından yapılan bir araştırmaya göre Google Chrome macOS’ta, Safari’ye göre 10 kat fazla RAM kullanıyor. Goog’ın Chrome’u hem bir veri toplama aracı olarak kullanılması hem de Chrome’un işletim sistemi gibi davranması aslında ciddi bir RAM tüketimini tetikliyor.

Podcast dinlerken araştırma yapma gereği duydum

Morten Just şöyle ifade ediyor: “Fan o kadar gürültülü çalışmaya başladı ki dinlemeye çalıştığım Podcast’i zar zor duymaya başladım. Tüm Chrome sekmelerini kapattıktan sonra fan sesi azaldı ve tamamen sessiz hale geldi. Sanal makinede yeni bir macOS kurulumu yaparak önce 2 sekmeli sonra 54 sekmeli bir test çalıştırdım. Chrome uzantıları devre dışıyken bir test yaptım” diyor. Tarayıcıda Twitter, Gmail testi yaparken 2 sekmeli testte Chrome 1 GB RAM kullanırken, safari sadece 80 MB Ram tüketimi yapıyor. 

Aynı testler, Big Sur çalıştırarak yapan Just, i9 işlemci ve 32 GB RAM’li Mac’de bu sonucun daha kötü olduğunu fark etmiş. Google Chrome’un kararsız çalışması ve yüksek RAM bellek tüketiminin sadece Windows PC’ler ait olmadığını sizi mutlu eder mi bilemeyiz ancak Chrome’un işletim sistemi performansını yerle yeksan ettiğini kanıtlamış oldu.

 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı