Trend

Çin: Corona Virüs Hayvan Pazarından Çıkmadı

Genetik kanıtlar COVID-19 salgınının ortaya çıkış noktasının Çin’de bulunan yarasalar olduğunu doğrulasa da uzmanlar tarafından aktarılan bilgilere göre ilk olarak nereden ortaya çıktığı ve insanlara nasıl bulaştığını bilinmiyor.

Çin’in Wuhan kentinde bulunan uzmanlar, COVID-19 salgınının ilk ortaya çıktığı noktanın Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı olduğunu açıklamışlardı. Pekin merkezli Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bu hafta Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı’nda yaptığı incelemeler sonucunda COVID-19 salgınının bu pazardan ortaya çıkmadığını tespit etti.

Wall Street Journal’ın yaptığı habere göre Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde görevli Gao Fu, Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı’nın COVID-19 mağdurlarından biri olduğunu iddia etti. Huanan pazarından alınan örneklerin incelenmesi sonucunda pazarda bulunan hayvanların COVID-19 testlerinin negatif çıktığını ifade eden Gao Fu, Huanan’da çalışan pazarcıların COVID-19 salgınına buradaki canlılardan enfekte olmadıklarını düşünüyor. 

İlk vakalar Çin’de ortaya çıkmadı: 

Çin’in Wuhan kentinde bulunan yetkililer, 31 Aralık 2019 tarihinde COVID-19 virüsünü Dünya Sağlık Örgütü’ne bilgilendirdiklerini ifade ettiler. İlk vakaların bağlantılı olduğu ortaya atılan Huanan Pazarı, 1 Ocak tarihinde kapatıldı. Tahmin edilen bilgilere göre ilk SARS salgını da 2002-2003 yıllarında Çin’in Guangdong şehrinde bulunan canlı hayvan pazarında ortaya çıkmıştı. Bu pazarda yarasalarda bulunan virüsün, misk kedilerine geçtiği ve oradan da insanlara geçtiği düşünülüyor. İlginç olan ise o yıllarda pazarda satışı gerçekleştirilen hayvanların hiçbirinde virüs testi pozitif çıkmamıştı. Yetkililere göre pazarda satılan hayvanlar salgın için taşıyıcı değiller. Yapılan araştırmalar, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin ortaya attığı iddiaları destekler nitelikte.

Ocak ayında yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsüne yakalanan ilk kişi, 1 Aralık 2019 tarihinde virüse yakalanıyor ve ilk belirtileri 8 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkıyor. Aynı zamanda 41 vakanın 13’ünün hayvan pazarıyla hiçbir şekilde bağlantısı bulunmuyor. Buna göre Huanan Deniz Ürünleri ve Canlı Hayvan Pazarı vakanın ilk ortaya çıkış noktası değil, ilk toplu yayılma noktası.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı