Trend

Çin Kendi Uzay İstasyonunu Kuruyor

Uzayda artan rekabete ayak uydurmak adına Çin Ulusal Uzay İdaresi, 2021 yılında devasa bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Uzay hâkimiyeti konusunda uzun yıllardır rekabet devam ederken Çin, 2021 yılında kurmayı planladığı devasa uzay istasyonuyla rekabet içinde kalmayı amaçlıyor. En son ABD’de SpaceX şirketi tarafından yürütülen Starlink Projesi ve ‘Crew Dragon’ görevinden sonra Çin Ulusal Uzay İdaresi, devasa bir uzay istasyonunu 2021 yılında kuracaklarını açıkladı. Çin tarafından toplamda 11 fırlatmanın olacağını ve bu uzay istasyonunun ağırlığının 66 ton olacağını belirti. Ayıca 6 aylık aralıklarla 3 farklı astronot grubu uzay istasyonunda çalışacak ve yörüngede kaldığı süre boyunca 10 yıl hizmet verecek.

Çin Ulusal Uzay İstasyonu, kurulacak olan uzay istasyonunun tamamlanmasının 2021 yılında biteceğini ve 2023 yılında hizmet vermesi beklendiğini açıkladı. Devasa büyüklükte olacak olan bu istasyonda bir ana yaşam alanı, iki tane de uzay teknolojileri ve Zero-Gee (Ağırlıksız) Biyolojisi alanında araştırmalar yapılacak modül ve araştırmacılar bulunacak.

Astronotlar Temmuz ayında seçilecek.

Çin Ulusal Uzay İstasyonu, görev yapacak olan astronotları Temmuz ayında seçeceğini açıkladı. Eğer her şey istenildiği gibi giderse ilk modül fırlatmasını, Çin tarafından geçen hafta tanıtılan ve testlerde kalkış roketinin Afrika’nın bazı bölgelerine ve Atlantik Okyanusu’na düşmesiyle tartışmalara neden olan Long March 5B roket fırlatıcısı yapacak. İlk modülün fırlatılması gerçekleştikten sonra diğer fırlatılacak modüller içerisinde araştırma için ihtiyaç duyulan malzemeler ve uzay istasyonun inşaatında çalışacak astronotlar bulunacak. Ayrıca Temmuz ayında gerçekleşecek olan astronot seçmeleri için ilk defa askeri geçmişi olan astronotlar dışında bilim ve fizik alanında tecrübeli sivillerden oluşan astronotların da seçilecek.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı