Trend

Çin, Tesla’ların Askeri Üs Yakınında Bulunmasını Yasakladı

Tesla’nın bulunduğu en büyük pazarlardan birisi olan Çin, bugün askeri üs yakınlarında Tesla otomobillerin dolaşmasını yasakladı. Yasağın nedeni, Çin hükümetinin araç üstündeki kameralar nedeniyle güvenlik endişesi taşıması.

Dünyanın en önemli elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla, bugün Çin tarafından alınan bir kararla gündeme geldi. Çin hükümeti, Tesla otomobillerin askeri üs bölgelerine yakın herhangi bir yerde bulunamayacağını açıkladı. Bu kararın nedeniyse tahmin edilebileceği gibi güvenlik endişeleri.

Bloomberg’e göre “Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisinin arabaların yerleşik kameraları aracılığıyla Çin hükümetinin göremeyeceği veya kontrol edemeyeceği şekilde hassas veriler topladığından endişe ediyor.” Bunun sonucunda da Çin hükümeti, Tesla’yı askeri üs bölgesinden uzak tutmak için bu karara imza attı.

Tesla büyük bir tehlikeyle karşı karşıya:

Çin’in Tesla’ya yönelik böyle bir karar almasının ardından şirket için oldukça kötü bir anlam ifade ediyor. Çin, dünyanın en büyük elektrikli otomobil tüketicisi konumunda yer alıyor ve Tesla da Çin’de fazlasıyla aktif bir şekilde rol oynuyor. Fakat Çinli kullanıcıların desteğinin azalmasıyla Tesla, piyasadaki hâkimiyetini kaybetmek üzere olabilir.

Şu anda Çin hükümeti, yalnızca doğrudan askeri üsleriyle ilişkili olası güvenlik ihlallerini engellemeye yönelik adım attı. Çin’i takip eden farklı ülkelerin de olması durumunda Tesla, yıkıcı bir zorlukla mücadele etmek zorunda kalabilir. Ayrıca Çin hükümeti, Tesla’ya karşı başlattığı bu yasağı önümüzdeki günlerde daha geniş bir alana yayabilir. 

Tesla CEO’su Elon Musk, Çin’in aldığı kararın ardından sessiz kalmadı. Elon Musk, Çinli bir forumda yaptığı açıklamada “Tesla, Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa kapatılır” ifadesini kullandı. Daha sonra dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında karşılıklı güvenin artırılması için çağrıda bulundu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı