Trend

Çin, Ünlü Oz Dizisi Oyuncusunu İdama Mahkum Etti

Çin, ünlü Oz dizisinde oyunculuk yapan Karm Gillespie’i, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı suçlamasıyla idama mahkum etti. Çin medyasında yer alan habere göre Gillespie, 2013 yılında 7,5 kilogram uyuşturucu ile yakalandığı için idam cezasına çarptırıldı. 

Çin medyası, 2013 yılında uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı için yakalanan Avustralyalı’nın kimliğini açıkladı. Çin medyasında yer alan haberlere göre 55 yaşındaki Karm Gillespie, 2013 yılında Çin’in Guangzhou şehrindeki havalimanında 7,5 kilogram metamfetaminle yakalandı. Haberlere göre 2013 yılında yakalanan Gillespie için geçen hafta idam cezası verildi. 

HBO’da 1997 ile 2003 yılları arasından yayınlanan Oz dizisinde rol alan Karm Gillespie, diziden sonra oyunculuğu bırakarak yatırım danışmanlığı yapmaya başlamıştı. Gillespie, 2013 yılında Çin’de yakalandıktan sonra ne hükümet ne de Gillespie’nin ailesi hiçbir şekilde açıklamada bulunmamıştı. 

Arkadaşları Gillespie’nin kaybolduğunu düşünüyordu

Ne iki ülke hükümetinin ne de Gillespie’nin ailesinin Gillepsie hakkında herhangi bir açıklama yapmamalarından dolayı arkadaşları Gillespie’nin kaybolduğunu düşünüyordu. Gillespie’nin girişimci arkadaşı Roger James Hamilton, sosyal medya uygulaması Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Onu birkaç yıl boyunca aradık çünkü aniden ortadan kaybolmuştu. Ardından yeni bir hayata başlamak istediğini düşünerek arayışımızı sonlandırdık. Bugün başına gelenleri öğrendim” dedi. Çin medyasında yer alan haberler sonrasında Gillepsie’nin ailesi, davanın gidişatı hakkında yardımcı olmadıklarını düşündükleri için çıkan haberler sonucunda davada spekülasyon oluşmaması adına mahremiyet talebinde bulundular. 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, idam hararı hakkında açıklamalarda bulundu

Gilespie için verilen idam kararı sonrası açıklama yapan Avustralya Başbakanı Morrison, Gillespie’nin Çin’de gözaltına alındığından bilgileri olduğunu ve Çinli mevkidaşlarıyla Gillespie’nin davası hakkında geçmiş dönemlerde temas kurduklarını açıkladı. Morrison, “Ben ve hükümetim Avustralya vatandaşı Karm Gillespie’nin Çin’de idama mahkûm edilmesi nedeniyle çok üzgünüz” dedi. 

Gillespie’nin idam kararı almasından sonra hükümet cephesinden bir açıklama da Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham’dan geldi. Gillespie’ye verilen idam kararını kınadıklarını söyleyen Birmingham, konsolosluk aracılığıyla Gillespie’ye destek vereceklerini açıkladı. Ayrıca Birmingham’a göre Çin’in verdiği idam kararının Avustralya’ya karşı bir misilleme olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Lakin Avustralya’nın muhafazakar medya grubu, Gillespie’ye verilen idam kararını misilleme olarak görüyor ve bu konu hakkında haberler yapmaya devam ediyor. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı