Trend

Çin, Wuhan’ı En Güvenilir Şehir İlan Etti

Çin, COVID-19 salgınının ikinci dalgasının ortaya çıkmasından endişe duyarak Wuhan kentinde testler yaptı. İki hafta önceden başlayarak 10 milyon kişiye yapılan COVID-19 testleri sonucunda Wuhan, Çin’in en güvenilir şehri ilan edildi.

Çin’in en önemli şehirlerinden biri olan Wuhan, COVID-19 salgınının çıkış noktası olması sebebiyle tüm dünya genelinde konuşulan bir şehir olmuştu. Çin, COVID-19 salgınının sıfır noktası olan kentin yapılan testler sonucunda en güvenilir şehir olduğunu açıkladı. Salgının ikinci dalgasının ortaya çıkmasından endişe eden Çin yönetimi, kentte test yapılmasına karar vermişti. 14 Mayıs ile 1 Haziran arasında 11 milyon nüfusa sahip Wuhan’da 9.9 milyon insana COVID-19 testi yapıldı. Şehrin belirli noktalarına kurulan test çadırlarında yarım günde yaklaşık yarım milyon insana test yapıldı. Toplam maliyeti 127 milyon doları bulan test sürecinde basın toplantısı yapan yetkililer, COVID-19’a yakalanmış olmalarına rağmen semptomları göstermeyen toplamda 300 kişi olduğunu açıkladı. Semptomları göstermeyen vakaların kesinleşmiş COVID-19 vakası olarak kabul edilmediğini açıklayan yetkililer Wuhan kentinde salgına yakalanan kimsenin olmadığını belirtti.

Basın toplantısında açıklamalar yapan Huazhong Bilim Teknoloji Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Lu Zuxun, belirtiler göstermese de virüse yakalanan hastaların başka insanlara bu virüsü bulaştırmadığını söyledi. Bir diğer açıklamada ise Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezi Başkan Yardımcısı Feng Zijian, yapılan testler sonucunda ortaya çıkan sayının Wuhan kentinin en güvenilir şehri olduğunu kanıtladığını belirtti.

Etiketler

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı