Trend

Çin’de Anal Bölgeden COVID-19 Testi Yapılmaya Başlandı

Çin’de daha kesin sonuçlar verebileceği iddiasıyla analdan COVID-19 testi yapılmaya başlandı. Bu durum uzmanlar arasında tartışmalara sebep oldu. Bir kesim uzmanlar, analdan alınan örneklerin daha kesin bir sonuç elde edeceğini söylerken diğer uzmanlar ise COVID-19 virüsünün sindirim sisteminden bulaşmadığını açıkladı.

Çin’de geçtiğimiz hafta 9 yaşındaki bir çocukta COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından okulda bulunan tüm öğrenci ve personel için antikor testleri, boğaz, burun ve anal sürüntüler de dâhil olmak üzere çeşitli testler yapılmıştı. Yapılan incelemeler sonucunda, anal bölgeden alınan örnekler COVID-19 virüsünü tespit etmede daha etkili bir yöntem olacağı ortaya atıldı. 

Pekin You’an Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar bölümünden sorumlu müdür yardımcısı Li Tongzeng, yapılan çalışmlaarın, COVID-19’un üst vücut kanallarına kıyasla anüs veya dışkıda daha uzun süre hayatta kalabileceğini açıkladı. Ayrıca bazı taşıyıcıların COVID-19 virüsünün 3 ile 5 gün kalabileceğini ve bu nedenle testlerin yanlış sonuçlanabileceğini belirtti. 

Sadece karantina merkezinde kalanlarda denenecek:

Li, Çin devlet televizyonuna yaptığı açıklamasında anüs bölgesinden alınan örneklerle yapılan COVID-19 testlerinin kilit gruplarda doğruluğunu artırabileceğini söyledi. Bu yöntemle alınan örneklerin çok doğru olmadığını belirten Li, sadece karantina merkezinde kalanlarda deneneceğini vurguladı.

Diğer yandan Çin’in bu yeni test yöntemi, uzmanları da ikiye böldü. Wuhan Üniversitesi’nden başka bir uzman olan Yang Zhanqiu, Global Times’a verdiği röportajda, COVID-19 virüsünün insanlara sindirim organları aracılığıyla değil, nazal ve solunum organları aracılığıyla bulaştığını ve bu sebeple en etkili testlerin hala burun ve boğazdan yapılanlar olduğunu söyledi.

Yang, yaptığı açıklamasında “Daha önce hasta dışkılarında virüs vakalarına rastlandı ancak kişinin sindirim sisteminden bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı