Trend

Çin’de ‘Dondurmaya’ Yapılan Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı

Çin’in kuzey bölgesinde bulunan Tientsin kentinde bir üreticinin ürettiği dondurmalarda koronavirüse rastlandı. Yetkililer, üreticinin tüm ürünlerini mühürledi ve bununla birlikte dondurmayı satın alabilecek yerel sakinlere sağlık kurumlarına başvurmaları talimatı verildi.

2020’nin ilk çeyreğinden günümüze kadar tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 hala yayılmaya devam ediyor. Bugün ise COVID-19’un ortaya çıktığı yer olan Çin’den çok ilginç bir haber geldi. Çin’in kuzey bölgesinde yer alan Tientsin kentinde dondurmalarda koronavirüse rastlandı.

Dondurma üreticisi olan Tientsin Daqiaodao Gıda şirketi, bu hafta içinde üç örneği kent merkezinde bulunan hastalık kontrol merkezine göndermişti. Ürünlerin incelenmesinin sonunda sonucun pozitif çıkması nedeniyle dondurmalarla temasta olan kişiler, Tianjin belediyesindeki yetkililer tarafından takip altına alındı. Ayrıca Tianjin Daqiadao’nun ürünleri mühürlendi.

Olay, üretim tesisindeki hijyene bağlı olabilir:

Dondurmalar üzerinde yapılan epidemiyolojik incelemeler sonucunda, şirketin dondurmayı Yeni Zelanda’dan ithal edilen süt tozu ve Ukrayna’dan ithal edilen peynir altı suyu tozunda bulunan hammaddelerle ürettiğini ortaya çıkardı. Leeds Üniversitesi’nden Virolog Stephen Griffin, olayın panik yaratmaması gerektiğini, muhtemelen bir kereye mahsus olduğunu ve bir insandan kaynaklandığını ifade etti.

Sky News’e konuşan Stephen Griffin, “Her dondurmanın koronavirüslü olacağı konusunda paniğe kapılmamıza gerek yok. Bu, muhtemelen üretim tesisiyle ilgili bir sorunun sonucudur ve potansiyel olarak fabrikadaki hijyene bağlıdır” ifadelerini kullandıDondurmanın saklandığı yer olan soğukluk ve sahip olduğu yağ nedeniyle virüsün dondurma üzerinde yaşamasının en büyük nedenlerinden biri.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin 4.836 COVID-19 dondurma kutusunun 2.089’u mühürlenerek depolara kapatıldı. Piyasaya sürülen 2.747 kutunun 935’i test sonuçları çıktığı zaman Tientsin’deydi. Bu kutuların sadece 65 tanesi marketlere satıldı. 

Şirket, olaya ilişkin açıklamalarda bulunarak 1.662 çalışanın karantina altına alındığını ve nükleik asit testine tabi tutulduklarını ifade etti. 1.662 çalışanın 700 tanesinin COVID-19 testi negatif çıktı. Geriye kalan 962 çalışanın test sonuçları ise açıklanmadı. Tientsin yetkilileri, üretim tesisini dezenfekte etmek için önlemler alarak dondurmayı satın almış olabilecek yerel sakinlere tıbbi kurumlara başvurmaları gerektiği talimatını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı