Teknoloji

Çin’de Uçan Taksi Tanıtıldı

Bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan uçan taksiler gerçek hayatımızda da karşımıza çıkmaya başlıyor. Artık uçan taksiler ile istediğimiz yerlere seyahat edebileceğiz. Çin’de uçan taksi sistemi olan eHang 216 tanıtıldı.

İnsanların seyahat etmeleri için geliştirilen uçan taksi aslında bir drone. Boyutu ve kapasitesiyle insan kullanımına yeterli olan uçan taksi eHang 216 bu hafta Çin’in Guangzhou şehrinde tanıtıldı. Bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan uçan taksiyi üreten şirket ise taksiye de adını veren eHang. Şirketin sitesinde yer alan bilgilere göre uçan taksi, saatte 130 kilometreye kadar çıkabiliyor. eHang, seyahat ederken 4G ve 5G bağlantılarını da kullanmanıza olanak sağlıyor.

eHang 216, 220 kilo ağırlığına kadar yolcu taşıyabiliyor

eHang şirketi tarafından aktarılan bilgilere göre uçan taksi 220 kilo ağırlığına kadar yolcu taşıyabiliyor. eHang 216, tamamen elektrik sistemiyle çalışabiliyor ve 1 saatte tam dolu şarj kapasitesine ulaşabiliyor. Ayrıca otonom uçuş teknolojisi sayesinde insan kaynaklı hiçbir hatadan da etkilenmiyor. eHang özellikleri hakkında açıklama yapan şirket yetkilileri, uçan taksiyle ilgili herhangi bir endişelerinin olmadığını ve yeni teknolojik çözümün Çin Sivil Havacılık Yönetimi’nden onay aldığını ifade ettiler. 

eHang şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Hu Huazhi, uçan taksi sayesinde ulaşım sektöründe çağ atlanacağını ve bu yeni teknoloji sayesinde sivil havacılığa ve lojistiğe yeni bir soluk getireceğini ifade etti.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı