Trend

Clubhouse Nedir? Davetiye Nasıl Alınır?

 Bugünler de adını sık sık duymaya başladığımız Clubhouse uygulaması sıkça kullanılan Instagram ve Twitter uygulamalarına alternatif olabilecek potansiyele sahip bir uygulama. Kısaca: Ses tabanlı bir sosyal medya uygulaması diyebiliriz. Şirket kendisini “her yerde insanların konuşmasına ve fikir geliştirmesine, arkadaşlıklarını derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına imkan tanıyan, sese dayalı yeni bir sosyal ürün türü” olarak tanımlamakta. Benzetme yapacak olursak eğer içinde konularına göre ayrılan radyolar ya da kısmen konferans görüşmelerinin olduğu bir sosyal ağ uygulaması. Farklı konular da tartışmaları dinleyebilirsiniz ya da kendi kuracağınız oda da panel konuşmacısı olabilirsiniz. Uygulama silikon vadisi çıkışlı olup 2020 senesi itibariyle kullanıma sunuldu. Uygulamada diğer popüler uygulamalardan  farklı olarak fotoğraf ya da video paylaşılmıyor.

 Aslında 2020 senesi itibariyle başlayan ve hala devam eden pandemi dolayısıyla vaktimizin çoğunlukla evde geçirdiğimiz bu zamanlar da yeni insanlarla da tanışabileceğimiz ve konuştuğumuz bu uygulama, insanlara bu süreçte alternatif bir sosyalleşme sunuyor. Canlı podcast olarak da düşünebileceğiniz uygulama diğer sosyal medya uygulamalarında ki gibi kişileri takip edebildiğiniz gibi kişiler tarafından takip de edilebiliyorsunuz. 

 Kaynak: https://techcrunch.com/2020/04/18/clubhouse-app-chat-rooms/

 

 Söylemekte geç kalmadan hemen söyleyelim ki uygulama şu anlık sadece App Store tarafından indirilebiliyor yani henüz İOS cihazlar tarafından kullanabilmekte, Android cihazlar da kullanılamamakta. Uygulamada sesli toplantı odalarında toplu bir şekilde konferans gerçekleştirilse de eğer isterseniz aynı gerçek hayatta bir parti de tanıştığınız fakat sonrasında özel olarak konuşmak isteyeceğiniz kişiler olursa daha küçük gruplara ayrılabiliyorsunuz. Diğer uygulamalardan farklı olarak Clubhouse ekranınıza bakmanız yerine daha çok işitsel olarak takip etmenizin yeterli olduğu bir uygulama. Eğer ki sizde konuşma yapmak istiyorsanız girdiğiniz konferans odasında el kaldır butonuna tıkladığınız da konuşma yapanlar sizin isteğinizi kabul ederse şayet sizde sohbete katılabiliyorsunuz. Fakat uygulama da hiçbir şey kaydedilmediği için konuşmayı kaçırma riskinden dolayı insanların uygulama da uzun zaman harcamasına sebep olabiliyor. Bu yüzden de belki uygulama şu sıralar mahrum kaldığımız yüz yüze sohbetin hissini vermekte olduğunu söyleyebiliriz.

 Mayıs ayında bir Forbes makalesine göre, şirketin tam bir web sitesine sahip olmamasına rağmen zaten 100 milyon dolarlık bir değeri bulunmakta.  Birçok yenilikçi teknoloji şirketinde olduğu gibi, Clubhouse için geleceğin neler getireceğini tahmin etmek zor. Bunu belirleyen her zamanki gibi biz kullanıcılar olacak. Ancak uygulama hem kullanıcı tabanında hem de profil de büyüdükçe, dijital söylemle ilgili konuşmalara gireceği kesin. Ki birde davetiye meselesi var ki uygulamayı daha da özel kılıyor.

 

Clubhouse Davetiyesi Nasıl Alınır ?

 Uygulamanın da önüne geçen popüler konumuz aslında bu. Çünkü uygulamaya sizi davet eden birisinin olması gerekiyor. Yani bir nevi referansınız ile içeri girebiliyorsunuz. Bu sistem fiziksel dünya da olan özel üyelikli kulüpleri anımsatıyor. Sınırlı sayıda kullanıcı olması ve davetiye sistemi insana özel hissettirdiği kesin. Öyle ki davetiyelerin sanal ortamlar da para karşılığında satılığa çıkartıldığı ilanlar mevcut. İkinci el eşya satılan Letgo uygulaması ya da herhangi farklı sözlüklerden ya da sosyal medya platformlarından satışlar yapılmakta. Fiyatlar değişkenlik göstermekle birlikte gördüğüm üzere en düşük ortalama 75 TL olmakla birlikte fiyat 400 TL civarlarına da çıkabiliyor. Ya da sizi davet eden içeriden bir tanıdığınızın mevcut olması gerekmekte. Uygulamaların ilk kullanılmaya başlamasında davetiye sayılarının çok olması ile birlikte şu anki durumda davetiyelerinin de azaltıldığını görmekteyiz. Uygulama bu özelliği ile birlikte sadece seçkin insanların orada yer olduğu hissiyatını kattığı için aslında insanlar da bu uygulama içine girme isteği doğurmakta. Davetiye için üye olmakla birlikte rehberinizde uygulamayı kullanan kişiler tarafından onaylanabilir veya satın alma yöntemini kullanabilirsiniz.

 Davet edildiyseniz, telefon numaranıza kısa mesajla gönderiliyor ve sizi uygulamadaki bir kayıt sayfasına yönlendiren bir bağlantı sağlanıyor. 

 Clubhouse git gide kendini geliştiren bir uygulama olacaktır elbette. Ve giderek de yaygınlaşacaktır. Bunu uygulamanın sitesinde, ” Herkes için Kulüp Binası inşa ediyoruz ve bunu mümkün olan en kısa sürede dünyaya sunmak için çalışıyoruz,” yazmasından anlayabiliyoruz. Bakalım gelecek günlerle birlikte Clubhouse ne kadar hayatımızın dahil olacak hep birlikte göreceğiz.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı