Trend

Coca-Cola Kaş Yaparken Göz Çıkardı

Coca-Cola, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına verdiği sözde ırkçılık karşıtı eğitimiyle eleştiri yağmurunun hedefi oldu.   Siyahi insanlara yapılan ırkçılığı azaltmaya çalışırken ‘daha az beyaz olmaya çalışın’ sloganıyla beyazların yerden yere vuran Coca-Cola, gelen eleştirilerin ardından özür mesajı yayınladı. 

Geçtiğimiz günlerde Coca-Cola’nın kendi çalışanlarına vermiş olduğu sözde ırkçılık karşıtı bir eğitim, tartışma konusu olmuştu. Kimliği açıklanmayan bir çalışandan alınan seminere dair görüntüler sosyal medyada paylaşılınca dev şirket, eleştiri oklarının hedefi oldu. Söz konusu verilen eğitimin amacı, siyahi insanlara karşı yapılan ırkçılığı şirket bünyesinde olabildiğince azaltmak ve çalışanlara insan hakları eşitliğini empoze etmek. Coca-Cola, siyahi insanlara ırkçılık yapılmaması gerektiğini vurgularken beyaz ırkı yerden yere vurunca üst üste tepkiler geldi ve birçok insan, başka bir ırkı savunurken diğerini karalamanın eşitlik ile alakalı olmadığını ifade etti.

Daha az beyaz olmak, daha az cahil olmak demek

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, seminerde verilen ırkçılığa karşı sunumun detayları ortaya çıktı. Coca-Cola, bu seminerin adını “Daha az beyaz olmaya çalışın” koyunca, olay daha en başında patlak vermeye başladı. Ardından gelen slaytlarda ise durum daha da vahim bir hal aldı.

Resim indirilemedi 

Yukarıdaki resimde tam olarak şu yazıyor;  Daha az beyaz olmak demek, daha az kaba, daha az cahil, daha az baskın, daha az defansif ve daha fazla mütevazı olmak demek. Daha az beyaz olmak dinlemek, inanmak, duyarlı olmak, beyaz ırkın üstün olduğuna inanmamaktır.”

Coca-Cola’nın paylaştığı bu sözler, sosyal medyada büyük tepki topladı ve şirket, beyaz ırkı karalamakla suçlandı. Aslına bakarsanız Coca-Cola bu eğitimi iyi niyetle vermiş ancak iletişim ve anlatım konusunda biraz sorunlar yaşamış gibi gözüküyor. Beyaz olmayı cahil, kaba ve baskın olmakla nitelendiren Coca-Cola’ya sosyal medyada gelen tepkiler arasında şu ifadeler yer aldı; “Biri ‘nasıl daha az siyahi olunur’ başlıklı bir eğitim yayınlasa dünya birbirine girer.” “Başka bir ırkı karalayarak eşitlik sağlayamazsınız.” “Yapılan bu şey, eğitim adı altında düpedüz ırkçılıktır, acilen dava açılması gerekiyor.”

Özür gecikmedi

Yoğun eleştiri yağmurundan sonra Coca-Cola, bir özür mesajı paylaştı. Bu mesajda ise şu ifadeler yer aldı; “Sosyal medyada dolaşan görüntüler, bütün kamuoyuna açık LinkedIn Series’e ait bir eğitim programıdır ve şirketimizin odak noktasında değildir. Better Together eğitim kapsamındaki müfredatımız, başarılı bir iş yeri oluşturmaya yardımcı olacak eğitimin sadece küçük bir parçası. Bahsi geçen videolar birkaç dakikadan oluşuyor ve birden fazla konuyu kapsıyor. Bu müfredatı geliştirmek için elimizden geleni yapacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı