Trend

Çocuklarda COVID-19 Aşısı İle İlgili Açıklama Yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklara COVID-19 aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kara, COVID-19 aşısının çocuklara yapılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

COVID-19 aşısı ülkemizde öncelikli olarak sağlık çalışanları, 65 yaş ve üstü ile kritik görevde bulunan kişilerden başlayarak 18 yaşının tamamlamış tüm vatandaşlara yapılacak. 18 yaşın altındakiler için henüz aşı grubunda yer almıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya göre aşının çocuklara yapılması için daha fazla araştırılma yapılması gerekiyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada COVID-19’un çocuklarda yetişkinlere göre daha az görüldüğünü belirten Kara, “ Çocuklar da doğal olarak bu mikroorganizmayı alıyorlar; ama koronavirüs az sayıda geliştiriyorlar. Yetişkin birinin alması ile bir çocuğun almasında böyle bir fark var. Hastalanması, klinik bulgunun ortaya çıkması, şikayetinin ortaya çıkması çocuklarda daha az. O bakımdan çocukların bugün için COVID-19’a daha az yakalandığını biliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Çocuklara da aşı yapılmalı, ancak abu acil bir öncelik değil;

Vaka ve hasta oranları az olsa da çocuklarda da virüsün gözlemlendiğini ve aşılamanın mutlaka çocuklara da yapılması gerektiğini vurgulayan Kara, ‘Ama bugün baktığımız zaman ‘hemen acil mi’ dersek çok acil değil, daha az hastalandıkları için. Ama aşılanmaları gerekir mi? Gerekir. Çocukta kararı biz veriyoruz ya da anne-baba veriyor. Bu nedenle de bizim çocuğa yapabileceğimiz aşı için çok daha kesin ve emin olmamız lazım. Bir çocuk en az 80 yıllık bir dönem yaşayacak daha. Çocuklarda aşı uygulayacağımız zaman en azından iki kere düşünüyoruz. ‘Bu aşı gerekli mi, bu aşı güvenli mi, ben bu aşıyı yaparsam çocuğa bir şey olur mu’ benim bunların hepsi için içimin çok rahat olması lazım ki çocuğa aşıyı yapayım‘ diyerek çocuklarda aşı uygulaması öncesi tekrar incelemeler yapılması gerektiğini belirtti.

Çocuk aşı çalışmalarına, yetişkinlere uygulanan aşılarda yapılacak gözlemler yön verecek:

İnaktif aşıya dair ilk izlenimlerin ve araştırmaların aşının güvenli olduğunu ortaya koyduğunu söyleyen Kara, ‘Evet bu aşı güvenli, verilerimiz ortaya çıkıyor. Faz-3 çalışmaları daha tam tamamlanmadı. Diyelim ki aşıyı 6 ay uyguladık, hiçbir şey olmadı, bundan sonra bir şeyin olma ihtimali çok düşük, hatta yok kabul edilebilir düzeyde. O zaman bu kadar güvenliyse çocuğa da yapabilirim. Ama şuna da bakarım; acaba çocuğun savunma sistemi bir büyüğün verdiği cevabı verir mi? Bu sefer de çocuk çalışmaları yapılacak. Bugün için elimizdeki veriler aşının güvenli olduğunu gösteriyor. Ama 1-2 ay içinde kesinlikle güvenli olduklarını göreceğim. O zaman da diyeceğiz ki; artık çocuk çalışmalarını yapalım. Biz de Hacettepe olarak çocuk çalışmaları yapmayı planlıyoruz, çocuklarımıza böyle bir aşıyı mutlaka sunmalıyız. Bizim bu aşıyı çocuklara sunmamız için daha kesin ve daha net ayağımızın yere basması lazım. Şu anda tek ayağım çok kuvvetli yere basıyor, diğeri hemen hemen bastı; ama ikisi de tam bastıktan sonra diyeceğim ki, ‘çocuklarda da güvenli yapalım ve onun cevabını görelim’ dedi.

Tüm aşılar önce yetişkinlerde, sonra çocuklarda denenir:

Şimdiye kadar aşıların etkilerine dair araştırmaların hiçbirinde ilk olarak çocuklardan başlanmadığını söyleyen Kara, Yetişkinde güvenlik tarafı çok ön planda. Çocukta o güveni gördükten sonra, ‘acaba ne kadar koruyacak, bu koruma daha yüksek olur mu yoksa yetişkine göre biraz düşük olur mu’ onu görüp, değerlendirip ondan sonra, ‘çocuklarda bu aşıyı uygulayalım’ demek lazım. Çocuklardaki aşı çalışmasında, çocukta ne kadar koruyacak onu tespit edeceğiz. Yetişkinlerden neyi biliyoruz; bu aşı

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı