Trend

Corona Aşısı için Denekler Aranıyor

Çin’in Wuhan kenti içerisinde ortaya çıkan corona virüsü salgını COVID-19 dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. COVID-19 için aşı geliştirme çalışmaları devam etse de henüz etkin bir aşı geliştirilmiş durumda değil. COVID-19’a yönelik geliştirilen aşıların test edilmesi için sağlıklı katılımcılar aranıyor. Buna göre katılımcılar 14 ay içerisinde 11 kez aşılanacak ve toplamda 1.100 Dolar kazanacak.


Corona Virüs Aşısı Denekleri 1.100 Dolar Kazanacak
Küresel bir salgına dönüşen corona virüsü COVID-19 için aşı geliştirmeye yönelik bilimsel çalışmalar devam ediyor. Bilim insanları virüsün genom yapısını çıkararak çalışmalarında ciddi bir ilerleme kaydetmekle birlikte henüz bir tedaviye ulaşılabilmiş durumda değiller.


Yapılan açıklamaya göre Kaiser Permanente’nin Seattle’daki araştırma kliğini, COVID-19 aşı çalışmalarında gönüllü olacak sağlıklı denekler arıyor. Kurum toplamda 45 sağlıklı kişiyi denek olarak kullanacak ve karşılığında 1.100 Dolar verecek. Bu kişiler için belirlenen kriterler ise 18 ile 55 yaş arasında olunması ve sağlık problemi bulunmaması. Denekler üç gruba ayrılacak ve her birine farklı dozlarda aşı uygulaması yapılacak. Sürecin 14 hafta süreceği, aşının güvenilirliği ve işe yarayıp yaramadığının ise 12 ile 18 aylık bir süreç sonunda belli olacağı biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Dünyada Geliştirilme Aşamasında 35 Farklı Corona Virüs Var


Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre virüs için henüz etkin bir aşı tedavisi bulunamamış olmakla birlikte dünya üzerinde geliştirilme aşamasında olan 35 farklı COVID-19 aşısı bulunmakta. Bu çalışmaların hangisinin sonuç vereceği ise klinik testler sonucunda belli olacak.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı