Finans

Corona Virüs İle Artan Online Alışverişler

Bütün dünyayı etkisi altında bırakan corona virüs nedeniyle bazı tedbirler alındı. İşe gitme mecburiyeti olanlar, güvenliği sağlamak amacını güdenler, sağlık sektörleri ve gıda işi ile uğraşanların haricinde olan kişiler evde kaldılar. Okullar eğitime ara verdi ve uzaktan eğitim verilmeye başlandı. Evde çalışma fırsatı çoğu çalışana sunuldu. Fabrikalar ve iş yerleri çalışma saatlerini kısalttı ve vardiyalı sisteme geçiş yaptı.

Durum böyle olunca; evde kalan kişi sayısı da artınca bazı ihtiyaçlar kendiliğinden artış gösterdi. Hatta evde olan insanların alışkanlıkları bile değişti. Yoğun iş hayatından fırsat bulup da yapılamayan bazı aktiviteler hayata geçirildi. Evde oynanan oyunlar arttı, film izlemekten hoşlanmayan kişiler bile sıkıntıdan film izler oldu. Kitap okumaya zaman bulamayanlar kendilerini bolca kitap okur halde buldular. Bütün bu ihtiyaçlar online olarak internetten karşılandı.

Talep Görenler Ve Satışı Artan Ürünler
Evde olan insanlar birlikte oyun oynayabilmek için internetten kutu oyunlardan satın aldılar. Birlikte eğlenerek güzel vakit geçirmek için bu oyunlardan oynadılar. Bu eğlenceli zeka oyunlarındaki artış %46 oldu. İnsanlar evde vakit geçirebilmek için kitap siparişleri de verdiler. Böylelikle kitap okuma alışkanlığı hatırlanmış oldu. Kitap satışları %32 arttı.

İnsanların boş vakitleri oldukça fazla olduğu için evlerinde yapılması gereken küçük tadilatlara zaman ayırabildiler ve evlerinin eksiklerini aldılar böylelikle ev eşyalarında % 165 artış gözlendi. İnsanların yardım kuruluşlarına bağışları arttı ve %232 oranı ile kişiler yardımlaşmayı seçtiler.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı