Finans

Corona Virüs Nedeniyle Dijital Reklam Maliyetlerindeki Düşüş

Tüm dünyayı etkisi altında bırakan corona virüs nedeniyle birçok sektör sıkıntılı günler içerisine girdi. İnsanların toplu olarak yaşadıkları yerler kapatılırken; işe gitmeyerek evden çalışma durumları da ortaya çıktı. Bazı günlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı ile de insanlar evlerinden dışarı çıkmamaya başladılar. Hal böyle olunca da dijital içeriklerin sayısı artarken reklam maliyetlerinde düşüş yaşandı. Bu düşüş % 60 oranında gerçekleşti.

Firmalar birçok tasarruf önlemlerini salgın olduğu sürece alıyorlar. İnsanların dış ortamdan kendilerini çektikleri; evde vakit geçirmek için uyguladıkları yöntemler arasında interneti sıklıkla kullanma yer aldı. Dijital ortamda geçirilen sürenin fazla olması nedeniyle dijital reklam maliyetlerinde düşüşler yaşandı. Facebook’un her tıkladığımızda ortaya çıkan reklam maliyetinde geçen yıla göre oldukça fazla düşüş gerçekleşti.

Tıklanma Oranının Düşüklüğü İle Turizm Sektörü Ağır Darbe Aldı

Salgın nedeniyle firmalar bütçelerini kısıtlama yoluna gittiler. Corona virüsün en çok etkilendiği ülkeler arasında bulunan Amerika’da reklam harcamaları %17 oranında düştü. Böyle olunca da tıklanma oranlarında düşüş yaşandı ve bu birçok sektöre ağır darbeler yaşattı. Özellikle turizmle uğraşan firmalar hem müşteri talepleri olmaması ile hem de dijital reklam verememesi sebebiyle ilk sırada yer alan sektör oldu.

Genellikle evlerinde olan, herhangi bir mecburiyet olmazsa dışarı çıkmayan insanlar; önlerinde nelerle karşılaşacaklarını bilmedikleri için tatil, yolculuk, otel gibi isteklerini ve planlarını ertelediler. Bunlar için araştırma içerisine girmediler. Dijital reklamların gerilemesiyle de seyahat, konaklama ve turizm oldukça geriledi.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı