Trend

Corona Virüs Nedeniyle Sokağa Çıkma Yasağı

Ülkemizde corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 Nisan itibarı ile 1.200 oldu. Her geçen gün vaka sayısının arttığı ve ölümlerin gerçekleştiği bu salgın nedeniyle bazı önlemler alındı. En son alınan önlemler arasında hafta sonunu kapsayan 31 ilde 2 günlük sokağa çıkma yasağının uygulanması oldu. Yasak Cuma gecesi 22.00 dolaylarında halka açıklandı.

Halktaki panik
Sokağa çıkma yasağının başlamasına 2 saat kala açıklanıyor olması halkta paniğin oluşmasına neden oldu. İnsanlar gece marketlere, fırınlara, manavlara ve bakkallara akın ettiler. Yaklaşık 300.000 kişi dışarı çıktı ve sosyal mesafe bir kenara dursun, adeta birbirleriyle itişerek alış veriş yapmaya çalıştılar. Panik nedeniyle insanlar 2 günde öleceklerini sandılar ve ilgili ilgisiz her şeyi almak için yarışa girdiler.

Daha sonra oluşan trafik konvoyu ile insanlar evlerine ulaşmaya çalıştılar ve bu izdiham içeren durum; kendimizi izole etmeye çalıştığımız bu zamana hiç de uygun olmadı. Bunu yaşamış olan kişiler 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları en doğru karar olacaktır. Bu durumun sorumlusu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu birçok eleştirilere maruz kaldı ve eleştirileri alıp kabul ettiğini söyledi.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlar
Vatandaşlar evde kalarak sokağa çıkma yasağına uydular. Azınlık da sokağa çıkanlar da vardı. 18.770 kişi yasağı ihlal ettiler. Haklarında ceza işlemleri uygulandı. 31 büyük ilde gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağında 63.240 kişi evlerinde kalarak bu yasağa uydu. Uymayanlar 3.150 lira para cezası yediler.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı