Finans

Corona Virüsten Etkilenen İş Dünyası

Bütün dünyayı saran ve etkisi altında bırakan corona virüs, birçok iş dallarında kötü sonuçlar doğurdu. Dünya son zamanlarda bu virüsün olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. Bu mücadele ile birlikte birçok iş dalları da zarar gördü. Oldukça revaçta olan bazı meslekler ve şirketler günümüzde geçerliliğini yitirdi ve salgının etkisiyle batışa geçti. Dünya için geçerli olan bu durumun olumlu ve olumsuz etkileri ülkemiz için de geçerlidir.

Olumsuz gerilemenin yaşandığı iş kolları haricinde; durağan dönem yaşayan ve adeta hayatta kalmaya çalışan bazı meslekler de virüsün etkisiyle yükselişe geçti. Bazen yaşanan krizler yeni iş dallarına yönelmemizi ve bu durumu avantaja çevirmemizi sağlayabilmektedir. Yıllarca aynı çizgide yaşam mücadelesi veren iş kolları adeta yükseldi, çıldırdı ve talepleri karşılayamaz hale geldi.

Corona Virüsten Olumlu Ve Olumsuz Etkilenen İş Kolları
Evde kalarak virüsün yayılmasını ve bulaşmasını önlemek isteyen kişiler; marketlerden bolca gıda alışverişlerinde bulundu. Market zincirleri bu durumdan olumlu etkilendi. İnternet alışverişleri arttı. Kişiler internetten kıyafet, kitap, evde oynanan oyunlardan almaya başladı. Okula gidemeyen insanlar uzaktan eğitim almaya başladılar. Sosyal medyaya ilgi arttı. Yani evde yapılan bütün etkinliklerle ilgili meslek dalları virüsten olumlu yönde etkilendi.

Dışarı çıkmanın kısıtlanması ve kalabalık insan topluluğunun engellenmesi ile birlikte oteller, sinema ve tiyatrolar, restoranlar, hamam ve masaj salonları, pazar yerleri kapatıldı. Böylelikle bu sektörler düşüşe geçti. Ayrıca ulaşım için kullanılan araba, otobüs, uçak gibi araçlar kısıtlandı. Ev dışında yapılan bütün aktiviteler engellendiği için bu sektörler oldukça değer kaybetti.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı