Trend

COVID-19, 7 Yıl Önce Çin’de Bir Madende Ortaya Çıktı

The Sunday Times’ın haberine göre Çinli bilim insanları, COVID-19’un 7 yıl önce Çin’de bulunan bir madende ortaya çıkmış olabileceğini keşfetti. 2012 yılında 3 işçinin hayatını kaybetmesine sebep olan virüsün, yıllar içerisinde mutasyona uğrayarak pandemi haline dönmüş olabileceğini öne sürüyor. 

COVID-19 salgının dünyanın dört bir yanında 11 milyondan fazla insana bulaşmış ve 530 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Şimdi ise Çin’in Wuhan kentinde bulunan balık pazarında, 2019 yılının sonlarında ortaya çıktığı tahmin ediliyordu. COVID-19 salgınının çıkış noktası hakkında birçok iddia ortaya atılmış olsa da nereden ortaya çıktığının herhangi bir kanıtı bulunmuyor. The Sunday Times’ın haberine göre Çinli bilim insanları, COVID-19 salgınının 7 yıl önce Çin’in Wuhan kentine 1.600 kilometre uzaklıkta bulunan Mojiang Hani Özerk Bölgesi’nde ortaya çıkmış olabileceğini ve yıllar geçtikçe mutasyona uğrayarak pandemiye dönüştüğünü öne sürdü. 

3 işçi, bilinmeyen bir virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti 

COVID-19 salgınına genetik olarak en yakın koronavirüs olan RaBtCoV / 4991 isimli virüs, 2013 yılında Çinli bilim insanları tarafından terk edilmiş bir bakır madeninde keşfedilmişti. Virüs, 2012 yılında 3 işçinin hayatını kaybetmesine ve 6 işçinin de zatürre olmasına neden olmuştu. 

Yapılan çalışmalarda, yaşları 30 ile 63 arasında değişen işçilerin yarasanın dışkılarını temizlemek amacıyla madene gönderildiği ve daha sonra bu işçilerin yoğun bakımda tedavi altına alındığı belirtildi. Tedavi altına alınan işçilerin tamamında COVID-19 salgınına oldukça benzeyen yüksek ateş, vücut ağırlığı, öksürük ve nefes darlığı semptomları görülüyordu.

COVID-19’a genetik olarak %96,2 benziyor

İngiliz araştırmacılar tarafından başka bir çalışmada, 2013 yılında RaBtCoV / 4991 olarak isimlendirilen bu virüsün, COVID-19’a neden olan SARS-Cov-2’ ye genetik olarak %92,2 oranında benzerlik gösteriyor. COVID-19 salgınına benzeyen bu virüsün terk edilmiş bir madende yarasalarda dolaştığı keşfi, COVID-19 salgının kaynağı hakkında da yeni tartışmalara yol açtı. 

Konu hakkında konuşan bulunan hayvan hastalıkları uzmanı Dr. Peter Daszak, The Sunday Times’a yaptığı açıklamasında, “Salgın Wuhan’daki pazarda ortaya çıkmadı. Zaten Mojiang kırsalında madenin etrafında 7 yıldır bulunuyordu. Sonrasında 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde mutasyona uğrayarak patladı” dedi. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı