Trend

COVID-19 Aşısı Ekim-Kasım Aylarında Gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, COVID-19 aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kara, COVID-19 aşısının ekim-kasım aylarında gelebilme ihtimalinin olduğunu söyledi.

2020 yılına girdiğimiz günden beri tüm dünyanın en çok konuştuğu konu olan COVID-19 salgını hakkında haberler gelmeye devam ediyor. COVID-19 salgınının son günlerde en çok konuşulan konu ise tedavi, ilaç ve aşı çalışmaları. Türkiye’de diğer ülkeler gibi COVID-19 salgını hakkında çalışmalar yürütüyor. Bilim Kurulu tarafından bir açıklama yapılarak COVID-19 salgını hakkında sevindirici bir haber paylaştı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de yürütülen aşı çalışmalarının 3. Evrede olduğunu ve bir sonraki evrenin ise yapılan aşının otoriterler tarafından onaylanma evresi olduğunu ifade etti. Bilim Kurulu üyeliğinin yanında  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Akademisyeni olarak da görev yapan Prof. Dr. Kara, Twitter hesabından, “COVID-19 aşı çalışmalarının bugün için dünya genelindeki durumu, şu an Faz 3’te olan aşının Ekim-Kasım ayı gibi kullanılabilme ihtimali görünmekte” diyerek bir grafik yayınladı.

COVID-19 Aşısı yakında kullanılabilecek

Prof. Dr. Kara’nın yayınladığı grafikte dünya genelinde COVID-19 salgını hakkında çalışmalar görülüyor. 3. evre kısmında ise binlerce insana yapılan aşının koruyuculuğu yönünde çalışmaların sürdüğü görüldü. Grafikte yer alan son evrede ise üretilen COVID-19 aşısının insanlara uygun olup olmadığının otoriterler tarafından onaylanması yer alıyor. Prof. Dr. Kara’nın bu paylaşımına binlerce insan etkileşimde bulundu. Dünya genelinde milyonlarca insan COVID-19 salgınına karşı yapılan aşı çalışmalarının başarılı bir şekilde sonuçlanmasını bekliyor. Ayrıca COVID-19 salgınının yavaşlamasıyla birlikte dünya genelinde ülkeler normalleşme sürecine çeşitli önlemleri elden bırakmadan devam ediyor. Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde ortak kullanım alanları ve sokağa çıkma yasakları kaldırılırken maske kullanımı hakkında önemli uyarılar yapılıyor. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı