Trend

COVID-19 Aşısının Etki Süresi ve Fiyatı Açıklandı

COVID-19 aşısı geliştirmek için çalışmalarına devam eden AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot, önemli açıklamalarda bulundu. Geliştirilen aşının insanlar üzerinde test edilmeye başlandığını açıklayan Soriot, ilacın fiyatı konusunda ve etki süresi hakkında bilgiler verdi.

Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra pandemiye dönüşen COVID-19 salgını, bugüne kadar 437 bin kişiden fazla insanın hayatına mal olmuştu. COVID-19 salgının daha önce bilinmediği için virüsün tedavisi ve durdurma süreci hakkında zorluklar yaşayan bilim insanları, tedavi ve aşı üretebilmek için çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. 

COVID-19 aşısı üzerinden çalışmalar yürüten 135 farklı çalışmadan biri olan AstraZeneca adlı firma, geliştirdikleri aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Şirketin CEO’su Pascal Soriot, COVID-19 aşısının hayatımızda önemli bir yer olabileceğini söyledi. Soriot, ilk etapta toplamda 400 milyon doz aşı üretmeyi planladıklarını söyledi. Ayrıca geliştirdikleri aşının insanlar üzerinde test edilmeye başladığını söyleyen Soriot, ağustos ya da eylül ayından yapılan test sonuçlarının belli olabileceğini açıkladı. Soriot’a göre yapılan testlerin olumlu sonuçlar vermesi halinde çok hızlı bir şekilde seri üretime geçileceğini belirtti. Seri üretime geçilirse ilk aşının insanlara ulaşması ise ekim ayını bulacak. 

COVID-19 aşısı 2 euroya sunulacak

Sioriot’un açıklamasına göre AstraZeneca’nın 2 milyar aşı üretme potansiyeli mevcut. Üretilecek olan bu aşının kar amacı gütmediğini ve aşının 2 euroya satılacağını söyledi. Soriot’a göre üretilecek olan aşının fiyatı, maliyeti ile aynı seviyede. Testler olumlu sonuç verirse yapılacak olan bu aşının etkisi ne kadar sürecek? Sorusunu da cevaplayan Soriot, üzerinde çalışılan COVID-19 aşısının 1 yıl etkisini göstereceğini ifade etti. Eğer seri üretileme geçilirse dünya genelindeki insanlar her yıl bu ilaçtan 1 defa vurulmak zorunda kalabilir.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı