Trend

COVID-19 Salgını Ağustos Ayında mı Başladı?

Geçtiğimiz yıl Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Çin’in COVID-19 salgını hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunu ve bu bilgileri dünyadan sakladığını iddia eden teoriler hala konuşulmaya devam ediyor. Ortaya atılan bu teorilerle ilgili yapılan bir çalışmaya göre COVID-19 salgınının Ağustos ayında ortaya çıkmış olabileceği görüldü. 

COVID-19 salgınının sıfır noktası olarak kabul edilen Wuhan kentinde Nisan ayında COVID-19 salgınına yakalanan son hasta tedavi edilerek Wuhan kentinde salgına yakalanmış hasta kalmamış ve bu kutlanmıştı. Geçtiğimiz yılın aralık ayında etkisini hızla göstermeye başlayan COVID-19 salgınının daha önce ortaya çıktığını ve bunu Çin’in dünyadan saklandığı iddia edildi. Harvard Tıp Okulu, Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu ve Boston Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2018 yılından günümüze kadar Wuhan hastanesinde bulunan otoparkın uydu görüntüleri ve Wuhan’da yaşayan insanların internet aramaları incelendi. 

2018 yılının ocak ayı ve 2020 Nisan ayına kadar olan aylarda Wuhan kentinde bulunan hastanelerin otoparklarındaki araç yoğunluğunu inceleyen araştırmacılar, Ağustos 2019 tarihinde incelenen hastane otoparklarının gözle görülebilecek artış yaşadığını ve 2019’un Aralık ayında bu artışın tavan yaptığını belirti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu araştırma hakkında açıklama yaparak ‘saçmalık’ olduğunu ifade etti. 

Wuhan Titanyu Hastanesi’nde artış görüldü

Yapılan araştırmaya göre hastanelerin otoparkındaki araç sayısındaki artış dışında 2020 yılının başlarında resmileşen koronavirüs vakalarından önce Çin’in arama motoru olan Baidu’da en sık arama yapılan kelimelerin koronavirüsün başlıca semptomları olan ‘ishal ve öksürük’ olduğu tespit edildi. Araştırmacılar “Wuhan’ın geçirdiği diğer normal grip sezonlarının aksine ağustos ayında, ishal, öksürük gibi semptomların internet aramasında büyük bir artış tespit ettik” açıklamasını yaparken Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, basın toplantısında açıklama yaparak şu sözlere yer verdi: “Virüs salgını hakkında yüzeysel bir şekilde trafik artışına bakarak bir sonuçta bulunmak çok absürt bir durum.”

Araştırmacılar elde edilen bu bilgilerin koronavirüsle direk bağlantılı olmayacağını söyledi. Ayrıca araştırmada bulunan bazı doktorlar hastanelerin otoparkında artan yoğunluğun normal grip ile alakalı olabileceğini belirtti. Şimdiye kadar 400 bin kişinin COVID-19 salgınından hayatını kaybettiğini ve ölümlerin devam ettiği günlerde Çin’in COVID-19 salgınının sorumlusu olduğu yönünde yapılan tartışmalar oldukça hassas bir konu olarak ele alınıyor.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı