Trend

COVID-19 Salgınına Karşı Avrupa’da En Başarısız Ülke: İngiltere

İngiltere son dönemdeki ölüm sayılarına göre Avrupa’da ilk sırada bulunan İtalya’yı geçerek ilk sıraya yerleşti. Bu nedenle İngiltere’nin COVID-19 salgınına karşı aldığı önlemler birçok kesim tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, İngiltere’nin COVID-19 salgınına karşı en başarısız ülke olması sebepleri neler?

Tüm dünya COVID-19 salgınına karşı verdiği ölümlere karşı hala somut bir çözüm bulmuş değil. Zaman ilerledikçe uzmanlar tarafından açıklanan veriler sayesinde önlemler alınarak salgının önüne geçilmeye çalışılsa da İngiltere bu konuda oldukça başarısız görünüyor. Son yapılan açıklamalara göre İngiltere’de COVID-19 salgını sebebiyle ölen kişi sayısı 30.150 kişiye ulaşmış durumda. Bu tabloya göre Avrupa’da İtalya’yı geçerek ilk sıraya İngiltere geçti.

Dünya genelinde COVID-19 salgını sebebiyle en çok ölüm oranına sahip ülke sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri 73.566 kişi ile ilk sırada yer alırken İngiltere 30.150 kişi ile ikinci sırada yer alıyor. İngiltere’yi 29.684 kişi ile İtalya takip ediyor.

İngiltere COVID-19 salgınına karşı çok geç önlem aldı

Cambridge Üniversitesi’nden David Spiegelhalter “Açıklanan veriler gerçeği yansıtmıyor ve ölen kişi sayısının, açıklanan sayıların çok üstünde olduğundan kuşkumuz yok” ifadelerine yer verdi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise diğer ülkelerdeki COVID-19 salgını sebebine bağlı olan ölümlerin kıyaslanmasında sorunlar olduğunu dile getirdi.

 

Görüşlere göre İngiltere’nin başarısızlığının nedenleri arasında nüfusu ve ölümlerin her ülkede farklı bir şekilde kayda geçirilmesi nedeniyle ölüm oranlarında farklılıklar görülmesi de yer alıyor. İngiltere COVID-19 salgını yayılmaya başladığı esnada İngiltere’nin bu konuyu ciddiye almadığı için sonuçlarını şimdi ödemeye başladığı söyleniyor.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı