Trend

COVID-19 Sebebiyle Online Mülakatlar %300 Arttı

COVID-19 sebebiyle dünya üzerinde bulunan şirketlerin salgına rağmen %36’lık bir kısmı işe alımlara devam etti. Alınan önlemlere çözüm olarak işe alımlar online ortamlardan gerçekleştirildi. Youthall.com sitesinin açıkladığı bilgilere göre COVID-19 salgını sebebiyle online ortamdan yapılan işe alım süreçleri %300 artış gösterdi. Ayrıca işe alım yapan şirketlerin çoğunluğu teknoloji ve bilişim şirketleri.

COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler ile birlikte şirketler iş ortamlarını evlerine taşımak zorunda kaldı. Buna göre işe alım süreçleri de online üzerinden yapılmaya başlandı. COVID-19 salgınına rağmen şirketlerin %36’sı işe alım süreçlerini devam ettirerek bu işe alım süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirmek zorunda kaldı. Youthall.com verilerine göre son 1 ay içerisinde işe alım süreçleri online ortamda artış gösterdi. Artış sebebiyle işe alım sürecinde olan insanların online ortamlara yatkınlığı da artmaya başladı. Ayrıca online ortamda gerçekleştirilen işe alım süreçlerinde her 8 adaydan biri işe alındı. Online ortamda işe alım süreçlerine ilerleyen zamanlarda artarak devam edilmesi bekleniyor.

Online işe alım yapan şirketlerin çoğunluğu teknoloji ve bilişim sektörü Youthall.com kurucusu Emra Aykan, online ortamda yapılan iş görüşmelerinde başı çeken şirketlerin bilişim ve teknoloji olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bu alanlarda iş alımlarının daha fazla artarak devam edeceğini açıkladı. Ayrıca COVID-19 salgını sebebiyle en az etkilenen iş sektörlerinin ise kimya, endüstriyel sektör, ilaç ve enerji olduğunun altını çizdi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı