Trend

COVID-19 Sonrası Normalleşme Planı Açıklandı

Korona virüs dünyayı etkisi altına aldıktan sonra, vaka sayılarının azalması ile birlikte ülkemizde hayatın normale dönmesi için çalışma planları hazırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısında yaptığı açıklamalarında normalleşme planlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 15:10’da yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda COVID-19 salgınındaki vaka artış hızının yavaşlaması ile birlikte hayatın normale dönmesi için yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin COVID-19 salgınına karşı verilen mücadele ve önlemler sayesinde artış hızı yavaşlayarak salgını kontrol altına almaya başladık. Bu nedenle hayatın yavaş yavaş normalleşmesi için gerekli çalışmalar yapılarak hayatın normalleşmesi için adımlar atıyoruz. 20 yaş altındaki ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı konusunda esnetilerek normalleşme sürecini başlatıyoruz.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardaki satış başlıkları ise şu şekilde:

  • Toplamda 31 ilimizde bulunan şehirlerarası giriş ve çıkışların bu geceden itibaren 7 ilimiz için geçerli olmak kaydı ile yasağı kaldırıyoruz. Bu yedi illerimiz Antalya, Aydın, Erzurum, Malatya, Muğla, Hatay ve Mersin. Her hafta giriş ve çıkış yasağı bulunan illerimiz için çalışmalar yapılarak vaka artış sayılarına göre yasağı kaldıracağız. Bu 7 ilimiz dışındaki iller için giriş çıkış yasağı ise 15 gün daha uzatılmıştır.”
  • “Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecekler. İstanbul, İzmir ve Ankara’daki ticari taksiler için uygulanan çek ve çift plaka uygulamamız ise 5 Mayıs itibari ile sona erdiriyoruz. Ayrıca Berber, Güzellik salonu ve Kuaförler 11 Mayıs’tan itibaren hizmet verebilecek.”

Maske Satışlarına İzin

Cumhurbaşkanı Erdoğan maske konusunda yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

  • Bugüne kadar maske satışlarına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına halkımız kolay ulaşsın diye izin vermeyi planlıyoruz. Bir üst fiyat belirleyerek o fiyatlar üzerinden satışına izin vereceğiz.
  • Askerlik terhis işlemleri ise, 31 Mayıs itibari ile başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı, atama, görevlendirme ve temin faaliyetleri 1 Haziran itibariyle, celp işlemleri 5 Haziran itibariyle, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran itibariyle başlayacak.”
  • “Salgın hastanelerin sayıları 1 Haziran’dan itibaren kademeli olarak azaltılarak normal hasta kabulüne izin verilerek normalleşme sürecine gireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ile normalleşme süreci ile merak edilen konular ve yol haritası belirlenmiş ve açıklanmış oldu.

Etiketler

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı