Trend

COVID-19 Tedavisi için Acil Durumlarda Kullanılan Remdesivir’in Fiyatı Açıklandı

COVID-19 tedavisinde etkili olmadığını kanıtlasa da küresel anlamdaki sağlık krizi nedeniyle dünyanın farklı bölgelerinde araştırılan Remdesivir adlı ilacın, ABD ve diğer ülkelerdeki fiyatı açıklandı. Remdesivir üretici firma Gilead Sciences, ABD’deki fiyatının 3 bin 120 dolar, ABD dışındaki ülkeler için geçerli ücreti ise 2 bin 340 dolar olduğunu açıkladı

COVID-19 salgını başladığı günden beri hastalığa yakalanan hastalar üzerinde kullanılan ilaçlar büyük tartışmalara yol açtı. COVID-19 tedavisi için daha önce üretilen ve farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan Remdesivir bu tartışmaların odağında bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü Nisan ayında Remdesivir’in COVID-19 salgınına yakalanan hastalar üzerinde etkili olmadığını açıklamıştı. ABD’de bulunan bazı şirket ve resmi kurumlar ise Dünya Sağlık Örgütünün aksini söyleyerek hastalığın tedavide etkili olduğunu ortaya attı. Remdesivir, mevcut durumlarda COVID-19 tedavisinde etkili bir tedavi yöntemi olduğunu kanıtlamış değil. Hatta son çalışmalarda Remdesivir’in COVID-19 tedavisinde bir etkisi olmadığı yönünde. 

Tüm bu tartışmalar devam ederken dünyanın en büyük ilaç otoriterlerinden olan ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Remdesivir isimli ilacın COVID-19 salgınına yakalanmış hastaların acil durum tedavilerinde kullanılmasına onay verdi. Remdesivir’in üreticisi olan Gilead Sciences, ilacın fiyatı hakkında açıklama yaptı. 

Remdesivir’in bir kürü ABD dışında 2.340 Dolar

ABD dışında Güney Kore ve Japonya da Remdesivir’in COVID-19 tedavisi sırasında acil durumlarda ilacın kullanılması için ilaca onay verdi. Remdesivir COVID-19’a yakalanmış hastaların acil durumlarında kullanılmasına izin verilse de tartışmalar devam ediyor. Bilim adamları COVID-19 salgınına karşı etkili bir tedavi yöntemi olmadığını söylese de salgın sırasında yapılan bazı araştırmalar da ilacın COVID-19 hastalarının hastanede kalma sürelerini kısalttığını gösteriyor. 

Remdesivir’in COVID-19 salgını tedavisinde kullanılması tartışmaları devam ederken ilaç şirketi Gliead Sciences’in değeri arttı. 2020 yılının başından bu yana Gliead Sciences’ın ABD borsalarında işlem gören hisselerinde %15 oranında değer kazandı. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı