Trend

COVID-19 Testlerinde Yeni Bir İlaç Keşfedildi

İngiltere’de koronavirüs ilacı için yapılan bir araştırmada ‘deksametazon’ adlı erişimi kolay ve ucuz bir ilacın, COVID-19 hastalarının tedavi sürecinde yardımcı olabileceği görüldü. 

COVID-19 salgınına karşı tüm dünya genelinde yürütülen ilaç ve aşı çalışmaları devam ediyor. Aktif olarak 437 binden fazla insanın ölümüne neden olan COVID-19 salgını, etkisini tüm dünyada devam ettiriyor. Bugün AstraZeneca Firmasının CEO’su Pascal Soriot COVID-19 aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Soriot, 1 yıl boyunca etkisini gösterecek olan aşının 2 euroya satılacağını açıkladı.

İngiltere’de COVID-19 salgınına karşı yapılan araştırmalarda yeni bir ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıktı. Aktarılan bilgilere göre uzmanlar, düşük miktarda steroid tedavisi koronavirüse karşı verilen savaşta önemli bir rol oynayabiliyor. Oxford Üniversitesi öncülüğünde yapılan ilaç araştırması sonucunda ‘deksametazon’ adlı bu ilaç, solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riskini üçte bir oranında azalttığı görüldü. 

İngiltere’de tedavinin başında ‘deksametazon’ kullanılsaydı 5 bin kişi hayatta kalabilirdi 

Uzmanlar tarafından aktarılan bilgilere göre deksametazon, salgının başladığı İngiltere’de daha önce keşfedilebilip hastaların tedavisinde kullanılmaya başlansaydı COVID-19 salgınında 5 bin kişi hayatta kalabilirdi. Ayrıca ilacın kolay bir şekilde bulunması ve fiyatının uygun olması sebebiyle fakir ülkelerin COVID-19 salgınına karşı mücadelede oldukça etkili olabileceği düşünülüyor. Yüksek riske sahip hastaların tedavisinde kullanılan deksametazon, koronavirüsle mücadele ederken zayıflayan bağışıklık sistemlerinde oluşabilen hasarın belirli bir kısmını engelleyebiliyor.

Yapılan deksametazon testlerinde hastanede COVID-19 tedavisi gören 2.000 hastaya bu ilaç verildi ve sonuçları deksametazon almayan 4.000 hastanın verileriyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlara göre deksametazon verilen solunum cihazına bağlı hastaların ölüm risk oranları %40’tan %28’e indi. Ayrıca uzmanlara göre deksametazon’un COVID-19 hastalığında ölüm riskini azaltabilen ilk ve tek ilaç olduğunu açıkladı. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Peter Horby, “Bu, şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ila. Ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu, büyük bir sonuç” açıklamasını yaptı. Lakin bazı hastalarda vücut bu ilaca karşı aşırı tepki veriyor. Bu tepki sitokin fırtınası adı veriliyor. Uzmanlar sitokin fırtınasının insanlar üzerinde ölümle sonuçlanabileceğinin altını çizerek uyarıyor.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı