Trend

Cumhurbaşkanı’ndan Sosyal Medya Düzenlemesi Hakkında Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformları ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu ve “Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek.” İfadelerini kullandı.

TRT World Forum’a bir video mesaj ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Sosyal medya, sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek.” Açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medya düzenlemeleri geçtiğimiz temmuz ayında meclisten geçerek yasalaştı ve 1 Ekim 2020 itibarıyla da yürürlüğe girdi. Türkiye’de 1 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma ve kullanıcı gizliliği gibi bazı yükümlülükler getirildi.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı