Trend

Cumhurbaşkanı’ndan Yerli Aşı Çalışmalarıyla İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılmış olduğu TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde yerli aşı çalışmaları hakkında yeni açıklamalar yaptı. Erdoğan, TÜBİTAK ile birlikte 17 farklı proje yürütüldüğünü ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre en fazla aşı çalışması yürüten 3. Ülke olduğumuzu dile getirdi.

Türkiye’de aşı uygulama çalışmalarına ocak ayının 2. Haftası başlandı ve o günden beri yaklaşık olarak 1 milyon 600 binden fazla kişiye aşı yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü de kısa bir süre içerisinde yüz binlerce insana aşı uygulaması yapmayı başaran Türkiye’ye övgülerde bulunmuştu.

Aşı uygulamalarına hızla devam edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde aşıyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Erdoğan, Türkiye’nin ABD ve Çin’den sonra en fazla aşı çalışması yürüten 3. Ülke haline geldiğini ve yerli aşı çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerleme kaydederek devam ettiğini açıkladı.

Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu ile aşı ve ilaç geliştirmeye yönelik 17 farklı proje yürüttüklerini ve üç aşının son derece olumlu yanıt verdiğini açıkladı. Bugüne kadar onaylanan aşılardan daha efektif bir yerli aşı üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Erdoğan, yakın zamanda faz çalışmalarına başlanacağını ve üretim onayı alan firmaların aşı geliştirme süreçlerine dâhil olacağını belirtti. 

Erdoğan, Sonav’ın geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısının ülkemizde hızlı ve etkili bir biçimde yaygınlaştırıldığını ifade ederken, sadece Çin’den getirilen aşıyla değil yerel aşılarla birlikte uluslararası kapsamda Türkiye’yi öne çıkarmak istediklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadeler de yer aldı; “Şu anda üç yenilikçi aşı adayımız, faz çalışmalarına başlama arifesindedir. Mevcut inaktif aşılarından daha aktif olma potansiyeline sahip bir aşımızın çalışmaları hızla devam ediyor. İnşallah kendi aşısını tasarlayan bir ülke olarak uluslararası arenada önde gelen bir oyuncu konumuna geleceğiz. Türkiye’yi kendi vatandaşlarımız yanında dünyadaki tüm bilim insanları için de bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.”

 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı