Trend

Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nda BİP Dönemi

WhatsApp’ın büyük tartışmalara yol açan yeni kullanıcı ilkelerin ardından platform çok fazla tepki çekti.  Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı çalışanları bundan sonra BİP kullanacağını açıkladı.

WhatsApp, yeni bir kullanıcı ilkeleri kararı almış ve bu kuralları kabul etmeyen kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağı açıklanmıştı. Alınan bu karara büyük tepkiler gelirken WhatsApp’ın alternatifleri de dünya çapında bir anda popüler hale geldi.

Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da bundan sonra basın mensuplarıyla olan grupları BİP uygulamasına taşıyacağını açıkladı. Bu uygulama 11.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

WhatsApp yerine BiP Kullanılacak

WhatsApp’ın gizlilik kaygılarına neden olacağı için Cumhurbaşkanlığı İletişim grupları, Turkcell’in şifreli mesajlaşma uygulaması BİP’e geçecek. Ayrıca BİP kullanmak için Turkcell hat sahibi olmanıza gerek yok. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, WhatsApp’ın mahremiyet açısından kaygı yaratan yeni düzenlemesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da WhatsApp’tan ayrıldığını belirtildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre alınan bu karar tüm çalışanlara mesaj yolu ile iletildi. Ayrıca alınan bu kararın sosyal medya platformlarına karşı daha geniş ve kapsamlı önlemler ile devam edeceği belirtildi.

WhatsApp, bu ilkeleri daha katı gizlilik kuralları olan Avrupa’da uygulayamıyor.

Sosyal medya devlerine takip

Son zamanlarda Türkiye ile sosyal medya devleri arasında yaşanan tek sorun WhatsApp kullanıcı ilkeleri değil. Dünya çapında faaliyet yürüten ve Türkiye’den günde 1 milyondan fazla kez kullanılan sosyal medya platformlarından ülkemizde temsilcilikler açmalarını istenmişti.

YouTube, TikTok, Dailymotin platformları ülkemizde temsilcilik açacakları biliniyor. Sosyal medya platformları da ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabiliyor. İlk aşamada katlanarak artan para cezaları söz konusuyken, ilerleyen zamanlarda bu durum bant genişliği kısıtlamasına kadar devam ediyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı