Teknoloji

Depremlerin Işık Hızındaki Sinyallerini Algılayan Yazılım Geliştirildi

Depremler, ışık hızında (saniyede 300.000 kilometre) yayılan ve nispeten yavaş sismik dalgalardan (saniyede yaklaşık 8 kilometre) çok önce kaydedilebilen sinyaller gönderir. Sadece son zamanlarda, sözde PEGS sinyalleri (PEGS = İstem elasto-yerçekimi sinyalleri) sismik ölçümlerle tespit edildi. Bu sinyallerin yardımıyla, yıkıcı deprem veya tsunami dalgalarının gelmesinden çok önce bir depremi tespit etmek mümkün olabilir.


Kesin Sonuç Elde Edebilecek Bir Sistem
Şimdiye kadar, bilgisayarda PEGS sinyallerinin üretilmesini güvenilir bir şekilde simüle etmek için doğrudan ve kesin bir yöntem yoktu. Rongjiang Wang çevresindeki GFZ araştırmacıları tarafından önerilen algoritma, PEGS sinyallerini yüksek doğrulukla ve çok fazla çaba harcamadan ilk kez hesaplayabildi.


Araştırmacılar ayrıca sinyallerin çok büyük depremlerin gücü, süresi ve mekanizması hakkında sonuç çıkarılmasına izin verdiğini gösterebildiler. Çalışma, Earth and Planetary Science Letters dergisinde yayınlandı ve bilim çevresinde büyük bir etki yarattı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı