Trend

Dev Asteroid Dünyanın Yakınından Geçecek

NASA tarafından 2020 JX olarak isimlendirilen göktaşı, COVID-19 salgınının olduğu bu günlerde dünyanın yakınından geçecek. NASA tarafından açıklanan bilgiye göre yakın zamanda 4 gök cismi daha dünyaya yakın mesafeden geçecek.

2020 yılına girmemizle birlikte, bütün dünyayı etkisi altına alan felaketlere her gün bir yenisi ekleniyordu. Öyle ki gezegenimizin uzaylı istilasına uğraması, meteor düşmesi gibi şakalar da oldukça sık yapılıyordu. Bu dev göktaşı gezegenimize düşmese de oldukça yakınımızdan geçecek. Gece yarısı yörüngemize giren göktaşı, 46 ila 100 metre arasında bir uzunluğa sahip. Daily Star’a göre bu gök taşı, İngiltere’nin en meşhur simgesi olan Big Ben Kulesi ile aynı boyutlara sahip.

Asteroidler yakın mesafeden geçecek

Göktaşı, gezegenimize 7,4 milyon kilometre mesafeden geçecek. Bu mesafe bizim için uzak olsa da NASA tarafından sınıflandırılmasına baktığımızda Apollo kategorisinde yer alıyor. Bu kategoride yer alan cisimler, gezegenimizde tehlike olarak kabul ediliyor.

NASA gök cismini gezegenimize yakın nesne olarak kabul etti lakin 2020 JX’in gezegenimize çarpma ihtimali oldukça düşük görünüyor. Gezegenimize yakın nesne ifadesi, yörüngedeki değişimler sebebiyle asteroidler ve kuyruklu yıldızlar için kullanılmakta. 

2020 JX’in dışında üç asteroid de yakın zaman da gezegenimizin yakınından geçecek. Bu asteroidlere 2020 KU, 2020 JR1 ve 2020 KJ isimleri verildi. Tamamı Apollo sınıfına giriyor.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı