Trend

Devlet Tiyatroları’nda Bulunan Oyunlar YouTube’a Taşınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları tarafından gösterilen oyunları YouTube’a taşıma kararı aldı. Okuma gösterimleri projesi kapsamında 6 farklı oyun, 6 hafta boyunca YouTube üzerinden sanatseverlere buluşacak.

COVID-19 salgını yüzünden en fazla etkilenen sektörler arasında tiyatrolar ve sinemalar oldu. İnsanların toplu bir şekilde bir araya gelememesi nedeniyle kapatılan sinema ve tiyatrolar, sanatseverler uzun süredir bu tür etkinliklerden uzak kalmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu uzak kalma eğilimini değiştirmek amacıyla yeni bir adım attı. Okuma Gösterimleri Projesi adı altında bu eserleri dijital ortama taşıma kararı alan bakanlık, bundan sonra her hafta sonu için Devlet Tiyatroları bünyesinde bulunan bir oyunu YouTube üzerinden yayınlayacak.

Sanatseverler, 6 hafta boyunca tiyatroları YouTube üzerinden izleyecek

Bakanlık tarafından alınan bu karar sayesinde, uzun süredir tiyatroya gidemeyen sanatseverler tiyatronun keyfini çıkaracak hem de hayatında hiç tiyatroya gitmemiş insanlar tiyatro ile tanışmış olacak. 

Kültür ve Turizm Başkanlığı, 5 Ocak itibarıyla Behçet Necatigil’in yazmış olduğu Kadın ve Kedi isimli oyunu YouTube üzerinden paylaştı. Her Salı yeni bir oyunun yayınlanacağı bu kanalda, önümüzdeki hafta Bilge Karasu’nun yazmış olduğu Sevilmek isimli oyun yayınlanacak. Toplamda 6 hafta sürecek bu etkinlikte, 3. Hafta Oktay Rifat’ın Yağmur Sıkıntısı, 4. Hafta Vüs’at O. Bener’in Ihlamur Ağacı, 5. Hafta Behiç Ak’ın Fay Hattı ve son hafta ise Özen Yula’nın Ay Tedirginliği isimli oyunu yayınlanacak.

Bakanlık, ayrıca bu proje kapsamında oyuncuların provalarını da gösterecek. Bu sayede izleyiciler, karakterlere can veren oyuncuların oyunlara nasıl hazırlandıklarını da görmüş olacak.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı