Trend

Dezenfektan Yüzünden Ehliyetine El Konuldu

Mola verdiği esnada dezenfektan kullandıktan sonra polis kontrolünde alkollü olduğu tespit edilen ve ehliyetine el konulan Ferit Aslan, ehliyetini geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı.

Mersin’de şehirler arası nakliyat işi yapan Ferit Aslan, geçtiğimiz kasım ayında İstanbul’a yük götürürken Ankara’da bir akaryakıt istasyonunda mola verdi. Aracına yakıt alan Aslan, istasyondan çıkmadan önce herkesin yaptığı gibi, dezenfektan ve kolonya kullandı.

Aracına döndükten sonra yolculuğuna devam eden Aslan, gece bir polis kontrolüne girdi ve polisler Ferit Aslan’ın 0.26 promil alkollü olduğunu tespit etti. Alkol kullanmadığını, mola sırasında dezenfektan ve kolonya kullandığı için bu durumun yaşanabileceğini ifade eden Aslan’a 1.128 TL para cezası kesildi. Aynı zaman da işi nakliyecilik olan Aslan’ın ehliyetine de 6 ay el konuldu.

Hastanede yaptırdığı kan testinde sonuç 0 promil çıktı:

Alkollü çıkması sonucunda devlet hastanesine giderek test yaptıran Ferit Aslan’ın kan testinde 0 promil çıksa da Aslan’a cezai işlem uygulanmış ve ehliyetine el konulmuştu. Ehliyetine el konulan Aslan, yaşanan bu hatayı düzeltmek için ehliyetini geri almak için hukuk mücadelesi başlattı. Ehliyetine el konulması sebebiyle zor durumda olduğunu ifade eden Aslan konuyla ilgili olarak ‘Ehliyetim benim ekmek kapım. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Kullandığım dezenfektan ve kolonya nedeniyle ehliyetime 6 ay el konuldu. 3 aydır aracımı kullanamıyorum. Ehliyetimin geri verilmesini istiyorum. Ben alkollü araç kullanmadım. Evim kira, borcum var. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.’ şeklinde konuştu.

Dezenfektan kullanımının alkolmetreyi etkilemesi mümkün:

Akıllara ilk olarak gerçekten de dezenfektan kullanmanın alkolmetreyi etkileyip etkilemediği sorusu getiren duruma Kimya Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Emre Üresin’den yanıt geldi. Üresin, böyle bir durumun mümkün olduğunu ifade ederek yaptığı açıklamada ‘Araç sürücülerinin kullandığı, eline yüzüne sürdüğü, soluduğu dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkiler. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kolonya ya da dezenfektanı evden çıkmadan kullanalım. Bir süre bekleyerek trafiğe çıkmamız bizim alkol uygulamasında mağdur olmamamızı sağlayacaktır.’ ifadelerine yer verdi.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı