Trend

Digitürk, Kemal Sunal’ın Ailesine Tazminat Ödeyecek

Sunal Ailesi, Kemal Sunal’a ait karikatürleri izin alınmadan kullandığı gerekçesiyle Digitürk’e maddi manevi tazminat davası açmıştı. Uzun süren davanın sonucunda Digitürk, Sunal ailesine 100.000 TL maddi tazminat ödemesine karar verildi.    

Digitürk, Kemal Sunal’a ait filmlerin HD kalitesinde kendi bünyesinde tekrardan gösterime gireceğini duyurmuştu. Digitürk, bu filmlerin gösterime gireceğini duyurmak için çeşitli reklam kampanyalarında Kemal Sunal’ın karikatürize edilmiş resimlerini kullanmıştı. Lakin Kemal Sunal’ın ailesi Ezo Sunal, Ali Sunal ve Gülderen Sunal, bu karikatürize resimlerin izinsiz kullanıldığını ve bunların Kemal Sunal’ın itibarini zedeleyeceğini düşündükleri için Digitürk’e maddi manevi tazminat davası açmıştı. Açılan bu dava sonuçlandı ve Sunal ailesine 100.000 TL maddi tazminat ödemesine karar verildi. 

Digitürk, Sadece Maddi tazminat ödeyecek

Sunal ailesi, izinsiz kullanılan karikatürlerin ardından Digitürk’ü maddi manevi tazminat davası açmıştı. Savcılığa verilen dava dilekçesinde ise şu ifadelere yer verildi; “Kemal Sunal Filmlerini HD kalitesiyle yeniden yayınlayacağı hususunda reklam yaptığı, bunun için murisin karikatürize edilmiş, alaycı bir görüntü verilmiş resimlerinin billboardlarda ve Digitürk’ün web sitesinde gösterildiği, resimlerdeki karikatürlerin murisin hatırasına hakaret içeriği, ölenin yakınlarının da kişilik haklarının ihlal edildiği” ileri sürülerek, maddi ve manevi tazminat talep edildi”.

Digitürk, bu dilekçeye karşılık olarak reklam kampanyalarında kullanılan karikatürlerin, Kemal Sunal’ın itibarini zedelemek için değil, Kemal Sunal’ın oynadığı filmlerin tanıtımlarını yapmak için kullanıldığını ve kişilik haklarını hiçbir şekilde ihlal etmediklerinin altını çizdi. 

Yargıtaya giden dava, yerel mahkeme tarafından onaylanarak Digitürk’ün Kemal Sunal’ın resimlerini izinsiz kullandığı için Sunal Ailesine Digitürk tarafından 100.000 TL maddi tazminat ödemesine karar verdi. Ayrıca mahkeme Kemal Sunal’ın oynadığı filmlerin komedi filmleri olduğunu ve Sunal’ın itibarını manevi olarak zedelemediğine hükmetti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı