Trend

DOGE, En Popüler Kripto Para Birimleri Arasına Girdi

Elon Musk’ın Bitcon’e göre daha stabil olduğunu söylediği ve balon iddialarını geri çevirdiği kripto para birimi DOGE, işlem hacmi anlamında en popüler 10. Kripto para birimi haline geldi.

Son dönemlerde kripto para birimleri hakkında oldukça fazla konuşan Elon Muski bu hareketi sonrasında bazı kripto para birimlerinin düşüş yaşamasına ve “balon” yorumları almasına neden oldu. Son olarak Musk’ın kurucu olduğu Tesla, 1,5 milyon dolarlık bitcoin aldığını açıklamış ve Bİtcoin’in değeri ilerleyen saatlerde 48 bin dolara yükselmişti. 

Ancak Elon Musk’ın değerini ve piyasa hacmini artırdığı tek kripto para birimi Bitcoin değil. İsmi Shiba Inu Köpek ırkından esinlenen kripto para birimi Dogecoin(DOGE) hakkında sürekli açıklamalar yapan Elon Musk, DOGE’un bir balon olmadığını, hatta daha da ileri giderek Bitcoin’den daha “güvenilir” olduğunu söyledi.

“DOGE enflasyonist/balon gibi görünebilir ancak kesinlikle değil”  diyen Musk, buna karşın Bitcon’ın hata karşı tartışmaya açık bir şekilde deflasyonist olduğunu açıkladı. Ayrıca Musk’a göre DOGE’un işlem hızı, ideal bir şekilde birkaç kat daha yüksek. Elon Musk’ın bu açıklamaları, DOGE’un işlem hacminin de ciddi derecede yükselmesini sağladı.

An itibariyle CoinMarketCap verileri incelendiğinde 10,74 milyar dolar işlem hacmine sahip olan Dogecoin’in, en popüler 10. Kripto para birimi seviyesine yükseldiğini görebiliyoruz. DOGE’un hemen üstünde ise 10,2 milyar dolar işlem hacmi ile Chainlink (LINK) yer alırken; altında ise 9,02 milyar dolar işlem hacmi ile Bitcoin Cash (BCH) yer alıyor. Musk, DOGE’un piyasa değerinin artmasını doğrudan katkı sağladı. 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı