Trend

Dolandırıcılar, Sahte e-Devlet Sitesi Üzerinden Tuzağa Çekiyor

Daha önce çeşitli yollar ile vatandaşları tuzağa çekmeye çalışan dolandırıcılar, şimdi ise kart aidatı iadesi bahanesiyle vatandaşları sahte e-Devlet sitesine çekerek kart bilgilerine erişiyorlar. 

Geçmiş dönemlerde e-Devlet dâhil banka ve resmi kurumların sahte web sitelerini kurarak vatandaşları tuzağa çeken dolandırıcılar, son dönemde kendilerini tekrardan göstermeye başladılar. Dolandırıcılar vatandaşları tuzağa çekmek için en fazla kullandıkları yöntem ise sahte e-Devlet.

Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarına reklam veren dolandırıcılar, söz konusu reklamlar üzerine yazdıkları “Kredi kartı aidatları iade ediliyor” metni sayesinde vatandaşları tuzağa çekiyorlar. Bağlantıya tıklayarak sahte e-Devlet sitesine giden vatandaşlar, web sitesinin sahte olmadığını anlamadan kart bilgilerini girerek dolandırıcıların tuzağına düşüyorlar. 

Sahte e-Devlet sitesi nasıl anlaşılır?

Bir web sitesinin sahte mi gerçek mi anlamak aslında çok kolaydır. Türkiye’de devlete ait bütün internet siteleri “gov.tr” uzantısına sahiptir. Dolayısıyla “.com” uzantısına sahip hiçbir internet sitesi devlete ait bir site değildir. Örneğin e-Devletin resmi internet sitesi, “turkiye.gov.tr”dir.

Bankanızla hızlı bir şekilde iletişime geçin

Eğer herhangi bir sebeple sahte web sitesine kredi kartı bilgilerinizi girdiyseniz, bankanızı arayarak kartınızın kullanıma kapatılmasını talep edin. Zira dolandırıcılar, kredi kartınızdaki bilgiler ile kart kapanana kadar para çekmeye devam ederler. 

Kartlarınızı kullanmadığınız zaman internet alışverişine kapatın

Günümüzde kullandığımız kartları internet alışverişine kapatmak oldukça basit bir işlem. Akıllı telefon aracılığı ile bankanızın mobil uygulaması üzerinden kartınızın internet alışverişine kolay bir şekilde açıp kapatabilirsiniz. Bu nedenle banka kartlarınızı internet alışverişine kapalı tutmak, sizleri dolandırıcıların tuzağına düşseniz bile korumaya yeter. 

 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı