Trend

DSÖ Wuhan’da Daha Önce Kimsenin Görmediği Verilere Ulaştık

Wuhan’a gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, dana önce kimseyle paylaşılmayan verilere ulaştıklarını belirtti. Yetkililier, elde ettikleri verilerin kendilerini salgın hakkında bir sonuca yaklaştırdıklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, küresel bir salgına dönüşen COVID-19 pandemisinin sıfır noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentinde incelemelerine devam ederken; salgının başlangıcıyla alakalı çok önemli bilgilere ulaştıklarını ifade ettiler. COVID-19 ile ilgili komplo teorilerinden bazılarının başrolünde bulunan Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını da ziyaret eden DSÖ yetkilileri, ziyaretle ilgili olarak daha önce kimseyle paylaşılmayan bazı verileri elde ettiklerini ve elde edilen bu verilerin incelemelerin kendilerini bir sonuca doğru götüreceğini ifade etti.

Yeni elde edilen veriler, virüs için doğru yönlere bakmaya yardımcı oluyor

Komplo teorilerine kulak asmasalar da virüsün laboratuvardan yayılmış olabileceği ihtimalini gözardı etmediklerini açıklayan DSÖ’nün Wuhan’ı ziyeret eden ekipte yer alan Dr.Peter Daszak, ziyaretle ilgili olarak, “Yeni veriler elde ettik ve bu iyi bir şey. Virüs için doğru yönlere bakmamıza yardımcı olmaya başlayan çok değerli şeyler” şeklinde konuştu. 

Çinli yetkililerin kendileriyle yardımlaşmaya yakın olduklarını ifade eden Dr. Daszak, “Daha önce görülmemiş verileri bizimle paylaşıyorlar. Olası yolları bizimle açıkça konuşuyorlar. Bir yere varmaktayız ve ekibin tüm üyelerinin bu şekilde düşündüğünü söyleyebilirim. Çin’in bizimle çalışmaya istekli olduğunu düşünüyorum ve bunu her gün görüyorum” ifadelerini kullandı.

Virüsün laboratuvarda ortaya çıkarıldığı iddialarının farkında olduğunu ifade eden Dr. Daszak, “Enstitüdeki laboratuvarın konuyla ilgisi olabileceğine dair tezlerden haberimiz elbette var. Ve merak etmeyin bu konuda sorular sormaya devam edeceğiz. Eğer bulduğumuz veriler bizi virüsün laboratuvardan yayıldığı tezlerine götürecekse, verileri takip edeceğiz. Bilgiler bizi canlı hayvan pazarına götürürse oraya, vahşi hayvan satılan marketlere götürürse oraya ve hatta bir laboratuvara götürürse oraya gideceğiz. Her şey artık masada ve bizler de bu konuda açık görüşlüyüz” şeklinde konuştu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı