Trend

Dünya Mutluluk Rapor Açıklandı. İşte Türkiye’nin Sıralaması

BM tarafından her yıl olduğu gibi bu sene için de Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. 156 ülkeyi kapsayan bu rapor doğrultusunda ilk sırada Finlandiya yer aldı. Türkiye ise geçen yıla göre gerileme yaşadığından bahsedildi.

Son haftalarda Dünya’nın genel gündemi Corona virüs olsa da Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. Birleşmiş Milletler’in 2020 yılını kapsayan Dünya Mutluluk Raporu kapsamında 2018 ile 2019 yıllarını kapsayan veriler incelendi. Geçen 7 yıllık raporlarda olduğu gibi İskandinav ülkeleri zirveyi kaptırmadı. Dünya üzerindeki en mutlu ülke bu yıl da Finlandiya olarak belirlendi.

Türkiye’de Bu Yıl Gerileme Görüldü
Birleşmiş Milletler 2020 Dünya Mutluluk Raporu’nun ilk 10’unda İskandinav ülkelerinin yanında İsviçre, Yeni Zelanda, Avusturya ve Lüksemburg yer almayı başardı. Bu listenin son sıralarında ise savaşın ve yoksulluğun hüküm sürdüğü ülkeler yer aldı. Afganistan, Zimbabve ve Güney Sudan son sıralarda kendine yer buldu.

Geçen yılki rapora göre bu sene Türkiye 14 sıra geriye düştü. 2019 raporunda Türkiye 79. Sırada yer alırken, bu yıl ise 93. Sırada kendini gördü.

BM Raporu Neye Göre Belirleniyor?
BM tarafından bu yıl da hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu doğrultusunda ülkelerde kişi başına düşen milli gelir baz alınıyor. Aynı zamanda da sağlıklı yaşam süreci, sosyal destekler ve özgürlükler de dikkate alınıyor.

Raporu arayanlar arasında yer alan John Helliwell, en mutlu insanların kendilerini ülkelerine ait hissettiklerini ve güvendiklerini işaret etti. Bu rapor 2018 ile 2019 bilgilerini içerdiğinden dolayı Corona virüsü detayına yer verilmedi.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı