Trend

Dünya Sağlık Örgütü: COVID-19 Aşısı Üretmek Çok Zor

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde yapılan basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris; COVID-19 salgınına karşı tedavi yöntemi amacıyla kullanılmak üzere aşı üretilmesinin zor olduğunu açıkladı. Ayrıca Margaret Harris, şu anda 100’den fazla aşı adayı bulunduğunu belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, 3 ay içerisinde bütün dünyaya yayılmıştı. Oldukça etkili bir bulaşıcılığı olan COVID-19, şu ana kadar açıklanan bilgilere göre 4 milyon 210 bin insana bulaşmış ve 287 bin insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştı. COVID-19 hala tüm hızıyla yayılmaya devam ederken bir yanda da tedavi bulmak amacıyla COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmaları devam ediyor. Lakin tüm dünya aşı tedavisini beklerken ilginç bir açıklama da Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü: Aşı üretmek çok zor.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris konuşmasında, “COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor lakin salgına karşı aşı üretmek çok zor.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Margaret Harris, salgına karşı bağışıklık konusunun da araştırıldığını belirtirken şu açıklamaları yaptı: “Bağışıklık kazanmış insanların tekrardan COVID-19 salgınına yakalanmayacağından emin olmamız gerekiyor. Bu şu ana kadar karşılaştığımız en zor konulardan bir tanesi. Bağışıklık kazanmış bir hasta tekrardan hastalığa yakalanıp daha kötü olabiliyor mu? Bunun cevabını vermek gerçekten çok zor.”

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı