Trend

Dünya Sağlık Örgütü’nden Yeni Salgınlara Karşı Uyarı Geldi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Hgebreyesus, bu yıl ilk kez gerçekleştirile 27 Aralık Uluslararası Salgına Hazırlık Günü’nde salgın hakkında açıklamalar yaptı. Ghebreyesus, Dünyanın COVID-19 salgınına karşı hazırlıksız yakalandığını ve önümüzdeki günlerde tüm ülkelerin yeni salgınlara karşı hazırlık yapması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 27 Aralıkta bu yıl ilki gerçekleştirilen Uluslararası Salgına Hazırlık Günü’nde COVID-19 salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Tüm dünyada etkisi hissedilen COVID-19 salgını hakkında yeni gelişmeleri açıklayan Ghebreyesus, ilerleyen zamanlarda dünyanın farklı salgınlar ile karşılaşacağını belirtti. 

Fhebreyesus, COVID-19 salgını sebebiyle dünya genelindeki neredeyse tüm ülkelerin çaresiz kalarak zarar gördüğünü ve bunun sebebinin ise ülkelerin salgınlara karşı önlem alınmayarak hazırlıksız yakalandıklarını söyledi. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin son olmayacağını belirten Ghebreyesus, dünyanın ilerleyen zamanlarda yeni pandemilere karşı hazırlık yapılmasını dile getirdi. 

Bu salgınlar hayatın bir gerçeği

1 buçuk milyon kişinin hayatını kaybettiği COVID-19 salgınında birinci yılı tamamlamak üzereyiz. Birleşmiş Milletler, salgına dair bilincin artırılmasına yönelik olarak 27 Aral’ı Uluslararası Salgına Hazırlık Günü ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, bu yıl ilk kez yapılan bu günde çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bu salgınların hayatın bir gerçeği olduğunu ifade eden Ghebreyesus, COVID-19 salgının bu dünyada son olmadığını ve ilerleyen zamanlarda doğal yollar ya da kasıtlı bir şekilde başka salgınlar ile karşılaşacağımızı dile getirdi. 

Dünya küresel bir salgına karşı hazırlıklı değil

Ülkeler bu tür salgınlar için acil durumları önlemek, tespit etmek ve hafifletmek için çalışmalara başlamasını dile getiren Ghebreyesus, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Hazırlıklı olmazsak, salgına karşı yine yenik düşeriz. Küresel Hazırlık İzleme Kurulu’nu bu yıl ilk kez yayınladığı rapora baktığımız zaman, dünyanın küresel bir salgına karşı korkutucu derecede hazırlıksız olduğunu gördük.”

Halk sağlığı için yapılan yatırımların küresel sağlık krizlerinin önüne geçebileceğini ifade eden direktör, ülkelerin bütün devlet, bütün toplum ve tek sağlık politikası üzerine yoğunlaşmaları gerektiğini söyledi.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı