Trend

Dünya Sağlık Örgütü’ne Soruşturma Açılıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün son düzenlenen üst yürütme organı toplantısına katılan ülkeler, örgütün COVID-19 salgınına karşı sergilediği tutum karşısında bağımsız bir soruşturma açılmasını istedi. Toplantı sırasında yapılan oylama ile Dünya Sağlık Örgütü’ne soruşturma yapılmasına karar verildi. 

COVID-19 salgınının Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına aldığı günden bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyanın dikkatini çeken iddialarda bulunmuştu. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı ülkeler Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin devletinden gelen baskılara boyun eğerek salgınının pandemi olmasını çok geç ilan ettiğini söylemişlerdi. ABD’nin COVID-19 salgınından en fazla etkilendiği günlerde Başkan Trump, COVID-19 salgınını Çin devletinin ürettiğini iddia etmiş ve Çin Virüsü olarak isimlendirmeye başlamıştı. Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’e boyun eğerek COVID-19 salgınını pandemi olarak çok geç kabul ettiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, iddialara göre Dünya Sağlık Örgütü’ne mektup göndererek COVID-19 salgını karşısında başarılı çalışmalar yürütmedikleri takdirde maddi destek sağlamayacağını ifade etmişti.

Donald Trump’ın açıklamalarından sonra birçok ülke Dünya Sağlık Örgütü ile ilgili eleştirilerde bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün son toplantısında 194 ülke arasında yapılan oylama ile örgüte soruşturma açılmasına 100 ülkenin kabul oyu vermesi sonucunda karar verildi.

Avrupa Birliği’nin de soruşturma istediği Dünya Sağlık Örgütü’nün soruşturma sürecinin neyi kapsayacağı ve soruşturmanın ne kadar süreceği hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı