Teknoloji

Dünyada Bir İlk Olarak Karşımıa Çıkan Yapay Zeka İşletim Sistemi aiWARE

aiWare yapay zekâya sahip dünyanın ilk işletim sistemi konumunda. Veritone şirketi teknolojinin hızlı gelişim sağladığını bildirerek programların geride kaldığını bildirerek işletim sistemlerini yapay zekâların çalıştıracağını ve böylelikle hem insan gücüne hem de sorunlar çıkaran programların yerine kullanılacağını dile getirdi.

Endüstri 5.0 hayatımıza girmesi ile birlikte yapak zeka hayatımızda çok önemli bir yere sahip oldu. Son yıllarda yazılım ve dijitale dönüş ile birlikte hız kazanan bu ivme ile birlikte yapay zekâ çok alanında yatırımlar hızla artmış durumunda.  Bu nedenle hataları minimuma indirmek amacı ile gerek insanlardan gerekse programların yerini alması amacı ile yapay zekâ üzerine çeşitli çalışmalar yaparak hızlı bir ivme kazandırmak amacındalar.

Veritone Şirketi büyük şirketlerin yaşandığı sıkıntıları görerek bu anlamda dünyada bir ilke adım atarak, aiWARE isimli yapay zekâyı üreterek tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

aiWARE sunduğu hizmetler Neler?

  • Yeni yapay zekâ üretme maliyetinden kurtarıyor.
  • Karmaşık sistemlere kolay kullanım ve kontrol sağama olanağı sunuyor.
  • Minimum hata imkânı
  • Çok ihtiyaç duyulan programları bünyesinde barındırıyor (fotoğraf, ses, veri analizi vb.)
  • Kolay bir yapay zekâya sahip olması

aiWARE yapay zekâların karışık bir sistem oluşumunu ortadan kaldırmak amacı ile özel bir teknoloji geliştirerek karmaşık sistemi ortadan kaldırmış. Bu teknolojinin ismi ise Conductor. Conductor sayesinde yapay zekâların hızlı, maliyetsiz ve kolay bir kullanım imkânı sunmakta.

aiWARE Dezavantajları Nelerdir?

Dünyada bir ilk olma özelliğine sahip olması nedeni ile şuan herhangi bir dezavantajı tespit edilmiş değil. Tüm dünyayı heyecanı etkisine almış olması nedeni ile ne gibi bir problemler yaratacağı herkes tarafından merakla beklenen soru aslında. aiWARE ilk olarak sunduğu hizmetler ile Endüstri 6.0 devrimine yol açacağının yansıması olarak tahmin etmek çok zor değil. Bu nedenle Endüstri 6.0’a aiWARE’nin ışık tutacağı çok açık olarak görülmekte.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı