Teknoloji

Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Keşfedildi

Yapay zeka kullanılarak dünyadaki en tehlikeli ilaca dirençli bakterileri öldüren güçlü bir antibiyotik keşfedildi. Testler ilacın, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni antibiyotiklerin hedef alması için “kritik” olarak sıraladığı üç yüksek öncelikli patojenden ikisi olan Acinetobacter baumannii ve Enterobacteriaceae dahil olmak üzere bir dizi antibiyotiğe dirençli bakteri etkisini sildiğini gösterdi.


İlaç mevcut antibakteriyellerden farklı bir şekilde çalışır ve yapay zekanın farmasötik bileşiklerin geniş dijital kütüphanelerinde ortak kalmasıyla türünün ilk örneğidir.


Uzun Süren Bir Çalışmanın Ürünü
Yeni antibiyotikler bulmak için araştırmacılar önce bakterileri öldüren molekül türlerini tanımlamak için bir “derin öğrenme” algoritması geliştirdiler. Bunu yapmak için, yaklaşık 2.500 ilacın ve doğal bileşiğin atomik ve moleküler özellikleri ve maddenin böcek E coli’nin büyümesini ne kadar iyi engellediğini veya engellemediğini programladılar.


Potansiyel antimikrobiyalleri aramak yerine, algoritma etkili görünen ancak mevcut antibiyotiklerin aksine bileşiklere odaklandı. Bu, ilaçların böceklerin henüz direnç göstermediği radikal yeni yollarla çalışma şansını artırdı.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı