Teknoloji

Dünyanın En Hızlı Hava Durumu Bilgisayarı İçin 1,6 Milyar Dolar Harcanacak

Birleşik Krallık, dünyanın en güçlü hava ve iklim süper bilgisayarını geliştirmek için 1,2 milyar pound (1,6 milyar USD’ye eşdeğer) harcayacağını söyledi. İş Sekreteri Alok Sharma Pazartesi günü yaptığı açıklamada, programın hükümet tahmincisi tarafından hava ve iklim modellemesini iyileştirmeyi amaçladığını söyledi.


İngiltere’nin yıl sonu iklim zirvesine ev sahipliği yapan Başbakan Boris Johnson, hem iklimi incelemek hem de küresel sera gazı emisyonlarını azaltmak konusunda İngiltere’nin liderliğini sergilemeye çalışıyor.


2022 Yılında Hizmete Girmesi Bekleniyor
İlk aşama kurulumu 2022’de hizmete girecek ve mevcut Cray XC40’tan altı kat daha yetenekli olması bekleniyor. Beş yıl sonra, performansı üç kat daha artıracak ve neredeyse 20 kat daha güçlü olacak bir yükseltme alacak. Bu sayede İngiltere, mevcut tahminlerinden daha iyi sonuç almak ve gelecek için daha somut adımlar istiyor. Buna karşılık, mevcut model 2014 yılında satın alındı ve 2022’de emekli olacak.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı