Trend

eBay Çalışanları Gazetecileri Taciz Etmekle Suçlanıyor

Dünyanın en popüler alışveriş sitesi eBay’in güvenlik ekibinde çalışan 2 yönetici de dâhil olmak üzere toplamda 6 eski eBay çalışanı, bir haber bülteninde eBay’i eleştiren gazeteci çifti uzun süre taciz ettiği gerekçesiyle suçlanıyorlar. Suçlamanın odağında olan 2 eski eBay’in eski çalışanı tutuklandı. 

eBay’in eski güvenlik müdürü James Baugh ve eski küresel savunma direktörü David Harville’ın de aralarında bulunduğu 6 eBay çalışanı hakkında eBay’i eleştiren gazeteci çifti uzun süre boyunca taciz etmek suçundan dava açıldı. İsimlerinin gizli tutulduğu gazeteci çift, çevrimiçi e-ticarete odaklanan bir haber bülteni üzerine hazırlanıyordu. Yüksek takipçi sayısı bulanan haber bülteninin arkasında bulunan gazeteci çift, yayınlarında özellikle eBay’i eleştiriyorlardı. 

FBI’ın Siber Suçlar Bölümü’nün temsilciliğinin yaptığı açıklamada, eBay’i eleştiren gazeteci çifti taciz eden eBay eski çalışanlarının eylemlerinin detayları hakkında bilgi verildi. Gazetecileri taciz ederken birbirleriyle mesajlaşmaya devam eden eski eBay çalışanları, gazeteci çiftin evine onları rahatsız edecek eşyalar göndermeye başladılar. 

Gönderilen eşyaların bazıları ise şöyle:

  • Pornografi malzemeleri
  • Canlı hamam böcekleri ve örümcekler olan bir kutu
  • Kanlı bir domuz kafatası gibi görünen cadılar bayramı maskesi
  • Cenaze çelenkleri
  • Bir eşin ölümünden sonra hayata devam etmekle illi kitaplar
  • Domuz fetusu

eBay çalışanları bu korkunç hediyeleri göndermekle sınırlı kalmayıp gazeteci çiftin evinin etrafında defalarca gezindiler. Ayrıca eBay çalışanları, gazetecilerin evinin garajında bulunan arabalarına izleme cihazı koymayı planlasalar da bu plan, gazeteci çiftin önünde bekleyen polisler nedeniyle yapamadılar. İddiaya göre gazeteci çiftin eBay lehine olumlu bilgiler yazmalarını sağlamak amacıyla bir plan yaptılar. Bu plana göre gazeteci çiftin eBay hakkında eleştiri yazılarında etiketlenen eBay satıcıları gibi davranan sahte Twitter hesapları açıp polislerle beraber gazetecileri taciz eden şüphelilerin peşine düştüler. Lakin kısa süre sonra polislerin kendilerinden şüphelendiğini anladılar. 

eBay çalışanlarının gazeteci çifti taciz etme haberinin basına yansımasından sonra eBay bu konu hakkında bir açıklama yaparak, geçtiğimiz ağustos ayında bu konu hakkında bilgileri olduğunu ve gazeteci çifti taciz eden 6 çalışanını işten çıkardıklarını belirtti.

Taciz hakkında açıklama yapan eBay sözcüsü, “eBay böyle davranışları tolere edemez. eBay olarak, olaydan etkilenen kişilerden maruz kaldıkları eylemler için özür diliyoruz. eBay çalışanları, yüksek davranış ve etik standartlarına sahip ve bu standartlara uyulmasını sağlamak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz” dedi. Olayın en dikkat çeken noktası ise eBay’ın eski CEO’su David Wening’in 6 eski eBay çalışanını gazetecileri taciz etmesi için teşvik ettiği iddiası. 2 eski eBay çalışanının kendi aralarındaki geçen bir mesajlaşma ise Wening üzerindeki şüpheleri ciddi oranda artırdı. David Wening, geçtiğimiz eylül ayında eBay’deki CEO görevinden ayrılmıştı. Lakin eBay, Wenning’in eBay’dan ayrılışının gazeteci çifti taciz etmek için 6 çalışanını teşvik edip etmediği konusunda bir açıklama yapmadı. eBay, eski CEO’nun ayrılışı sonrası “ayrılışa yol açan bir dizi husus olduğunu” açıklamıştı. 

eBay’in eski çalışanlarından iki tanesi gazeteci çifti taciz etmesi nedeniyle dava şuanda yargı sürecinde. Gazeteci çifti taciz etmeleri şüphesiyle iki eski çalışan tutuklandı. İlerleyen zaman da mahkemenin nasıl devam edeceği ve diğer çalışanlar hakkında ne karar vereceğini önümüzdeki günlerde davayı takip ederek öğreneceğiz.

 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı