Trend

Elon Musk – Karbon Yakalama Teknolojisi Yarışması Yeni Bilgi

Ocak ayında en iyi karbon yakalama teknolojisine 100 milyon dolar yapacağını açıklayan Elon Musk, yarışma hakkında detaylara yer vermişti. Yarışmayı yürüten kurum XPRIZE, Elon Musk yerine açıklama yaparak yerine getirilmesi gereken şartları ve uzun vadeli ödeme planları hakkında bilgi verdi.

XPRIZE tarafından yapılan açıklamaya göre yarışmayı kazanacak teknoloji, günde 1 ton karbondioksiti atmosferden çıkarma kapasitesine sahip olmak zorunda. Ayrıca teknolojiyi geliştirecek ekibin, uzun vadede gigaton seviyesinde karbondioksitin nasıl çıkacağını ölçeklendirme ve gösterme zorunluluğu da bulunuyor. 

Tesis, karbondioksiti en az 100 yıl boyunca saklamak zorunda

XPRIZE, teoriye sadece yarışmanın başlarında önem verileceğini, ödüllerin kademeli olarak verilerek ekiplerin finansal kaynaklarına destek olunacağını açıkladı. 22 Nisan 2021 tarihinde başlayacak olan yarışmada, 18 ay sonra ilk 15 takıma 1 milyon dolar, dört yıl sonra da birinci olan takıma 50, ikinci takıma 20, üçüncü takıma ise 10 milyon dolar ödeme yapılacak.

Projenin aslında bir yarışma olarak değil, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek amacıyla yararlı bir proje olarak görülmesini isteyen XPRIZE, konu hakkında şu açıklamalara yer verdi; “2050 yılına kadar yılda 10 milyar tona kadar karbondioksiti ortadan kaldırabilecek olabildiğince çok projeye ihtiyacımız var. Bu teorik bir yarışma değil, önemli ölçüde bir etki yaratabilecek ve gigaton düzeyinde ölçeklenebilecek gerçek projeler istiyoruz.”

Hayata geçirilecek olan bu projenin uzun vadeli olmasını belirten XPRIZE, tesisin en az 100 yıl boyunca karbondioksit saklama kapasitesine sahip olması gerektiğini, ekipler arasındaki iç rekabet konusunda en önemli etkenin ise verimlilik ve düşük maliyet olacağını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı