Trend

Elon Musk, Starship SN10’un Neden Patladığını Açıkladı

Elon Musk, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen fırlatma testinde yere başarılı bir şekilde inen ancak birkaç dakika sonra büyük bir patlamayla infilak eden Starship SN10’un neden patladığını açıkladı.

SpaceX’in Mars ve Ay görevlerinde kullanmayı amaçladığı devasa roket Starship’in en yeni prototipi olan SN10, 3 Mart tarihinde gerçekleştirilen fırlatma testinde kısme de olsa yere sağ salim inmeyi başarmıştı. Ancak inişten sadece dakikalar sonrasında infilak eden Starhsip SN10, bu şekilde SN9 ve SN8 ile aynı kadere ortak olmuştu.

Starship SN10, SpaceX’in fırlatma sonrasında yere kontrollü bir şekilde “patlamadan” indirebildiği ilk Starship prototipi olduğundan şirket için önemli bir ilerleme oldu. Yine de genel toplamda elimizde patlamış olan bir Starship SN10 bulunduğundan fırlatmanın tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemez. Ancak patlamanın neden kaynaklandığını bilmek, SN11’in daha başarılı olmasını sağlamayacak.

Starship SN10, sanıldığı kadar “yumuşak” bir iniş yapamamış

Austin

 Barnand’ın Starship SN11 ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdiği bir twetini yanıtlayan SpaceX CEO’su Elon Musk, SN10’un yere iniş yaptıktan dakikalar sonrasında patlaması hakkında açıklamalarda bulundu. Musk’ın açıklamasına göre SN10’un motoru muhtemelen yakıt tankından gerçekleşen bir helyum sızıntısı sonucunda düşük itme gücüne sahipti ve bu nedenle göründüğü kadar yumuşak bir iniş gerçekleşmedi.

Yaklaşık 10m/sn hız ile gerçekleştirilen iniş, roketin ayaklarının ve eteğinin bir kısmının ezilmesine yol açtı. Nihayetinde SN10, Holywood filmlerini aratmayan bir görsellikle patladı. Musk, SN10’da gerçekleşen hatanın ardındna SN11’de de aynı şeylerin yaşanmaması amacıyla hataların giderildiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı