Trend

EN İYİ 5 MOBİL FOTOĞRAF DÜZENLEME PROGRAMI

 

Günümüzde sosyal medya aracılığıyla hepimizin bir nokta da fotoğraf çeker olup fotoğrafçılığa soyunduk. Bunun için de fotoğrafçılığın değeri günden güne artmakta. Fotoğrafçılık kamera, ışık, lens ile dijital ortama kaydedilerek bir görüntü oluşturma işlemi olmakta. Bunu artık hepimiz telefonlarımız ile kolay bir şekilde yapmaktayız. Ama kimi zaman yeterli ışık bulamamak ya da profesyonel ekipmanlarımızın olmaması bunlar olsa dahi teknik olarak her zaman mükemmel ışık veya kusursuz bir fotoğraf ortaya çıkaramayacağımızdan dolayı devreye fotoğraf düzenleme programları girmekte. 

 Fotoğraf düzenleme en basit tabiriyle çektiğimiz fotoğrafların üzerinde belli programlar aracı olması ile oynanması, fitreler ile renklendirilmesi ve istenilen şekilde rötüşlenmesi işlemidir. Günümüzde yardımcı uygulamalar sayesinde bu işlemleri yapmak oldukça basit hale gelmiştir. Tonlamaları artık tek tuşla ‘’otomatik tonlama’’ gibi sizin detaylıca düzenlemeler yapmanıza gerek kalmadan da ya da ince ayarlar ile yapabilmekteyiz. 

  Şimdi gelin en iyi ve en çok kullanılan beş mobil fotoğraf düzenleme programlarına göz atalım:

 

1.VSCO

Kaynak: https://www.mobiluygulama.com

En bilinen ve eskilerden olan VSCO ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve başka bir yere gönderim yapmakta da kullanabilirsiniz. VSCO Discover uygulamanın sosyal olan tarafıdır ve İnstagram gibi keşfete çıkabilirsiniz. Instagram’a benzese de daha minimalist bir tasarıma sahiptir, düzenlediğiniz fotoğraflarınızı yükleyebilir ve kendilerine bir profil oluşturabilirsiniz. Ve diğer hesapları takip edebilirsiniz.  VSCO’nun en öne çıkan özellik elbette ki fitreler. Birçok fitre seçeneği ile istediğiniz görünüme ulaşmanızı sağlıyor. Filtrelerin yanı sıra, VSCO’nun Stüdyo vasıtasıyla kenarlık, metin veya vinyet eklemesi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra görüntünüzün boyutlarını, pozlamasını, kontrastını, keskinliğini ve netliğini manuel olarak da ince bir şekilde ayarlayabilirsiniz. VSCO, günümüzde cep telefonları için mevcut olan en güçlü fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir. Ücretsiz bir uygulama olsa da kemik uygulamaların fazlası için ücretli bir üyelik oluşturulması istenen tarafları da vardır.

 

2.FACETUNE 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/249521

Eğer siz selfie fotoğrafları çekmeyi sevenlerdenseniz bu uygulama tam size göre. Çünkü uygulama genellikle portre ve selfie düzenlemek için kullanılmakta. Özellikleri ise yukarıda ki örnekte de gözüktüğü üzere cilt tonu eşitleme, sivilce yok etme, diş beyazlatma gibi kozmetik özellikleri bulunuyor ve uygulama üzerinden fotoğrafı makyajlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu uygulamada da çeşitli fitreler, kontrast ayarları mevcut. 2016 da piyasaya sürülen Facetune 2 ile de uygulama kendini daha geliştirmiş olarak karşımıza çıkmakta ve artık uygulama üzerinden ifade değişikliği dahi yapılmakta. Fakat uygulamayı gerçek olmayan ‘’plastik güzellik’’ algısı üzerinden eleştirenler de mevcut.  Fakat sosyal medyanızda pürüzsüz selfieler paylaşmayı seviyorsanız size göre. 

 

3.SNAPSEED

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bF7wK9myddA

Google tarafından geliştirilen uygulama kolay kullanımı ile öne çıkıyor. Bu uygulama içerisinde de dijital efektler ile birlikte düzenleme geçmişini kaydedebilirsiniz. Ayrıca, varsayılan filtreleri ve düzenleme özelliklerini kullanarak filtre kombinasyonları oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Üstelik İnstagram gibi sosyal ağ sitelerinde görüntüleri doğrudan fotoğraf paylaşabilirsiniz. Oldukça detaylı ve ince ayarlar yapmaya imkan veren bu uygulama da oldukça kullanımı popüler.

 

4.TOUCHRETOUCH

Kaynak: https://mavsocial.com/rouchretouch/

Bu uygulama adeta fotoğraflarınızda silgi kullanmanıza imkan veriyor. Hepimizin güzel bir kare yakaladığında maalesef ki o kareyi bozan küçük detaylar olmuştur, bu detayları silmeye yarayan bir fotoğraf düzenleme programı. Kadrajınızda istemediğiniz her objeyi yok edip tamir edebilirsiniz. Uygulama ücretli olarak kullanılıyor. Güzel pozlar yakalayıp hep keşke burada bu olmasaydı diyorsanız imdadınıza hemen yetişen bir uygulama. 

 

5.ADOBE  LİGHTROOM CC MOBİLE

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=6i8KfVLgy0k

Lightroom programı, fotoğraf ile ilgilen çoğu kişi tarafından bilinen bir uygulama olup mobil sürüm hali. Uygulama ücretsiz olmakla birlikte ücretli kısımları da mevcut. Topluca fotoğraflarınızı renklendirmeniz gerekiyorsa tam size göre. Adobe Photoshop teknolojisi ile oluşturulmuş basit ama güçlü araçları kullanarak akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden profesyonel kalitede görüntüler oluşturabiliyorsunuz. 30’dan fazla ön ayar ile çekimlerinizi tek dokunuşla güzelleştirebilirsiniz. Toplu fotoğraf düzenlemesi yapmak için özellikle mobil olarak oldukça kullanışlı bir program. Kısaca hızlı ve profesyonel ve hızlı dokunuşlar için birebir.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı